poyrazoğlu otomotiv etiler

Uğur Mumcu, aramızdan ayrılışının 27’nci yılında Denizli'de anıldı

Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, karanlık eller tarafından bombalı suikast ile katledilişinin 27’nci yılında düzenlenen törenle Denizli'de anıldı.

25-01-2020 05:08

Valilik önündeki törene Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, Vatan Partisi İl Başkanı Mehmet Çobanoğlu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gazeteciler ve vatandaşlar katıldı. Denizli Barosu Başkanı ve Denizli Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Müjdat İlhan, törende yaptığı konuşmada, 24 Ocak 1993'te öldürülen gazeteci-yazar Uğur Mumcu ile 31 Ocak 1990'da öldürülen Prof. Dr. Muammer Aksoy'un ölüm yıldönümü tarihleri arasındaki ocak ayının son haftasını her yıl “Adalet ve Demokrasi Haftası”  olarak kabul ettiklerini belirtti.

“Demokrasi Şehitlerimizi minnetle nıyoruz”

“Adalet ve Demokrasi Haftası'nda başta Muammer Aksoy ve Uğur Mumcu olmak üzere Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Necip Hablemitoğlu, Gaffar Okan gibi güzel ülkemizin vatansever evlatlarının; hain pusularda, terör tuzaklarında kaybettiği nice değerlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz, onları minnetle anıyoruz” diyen İlhan, şöyle devam etti: “Demokrasi şehitlerimiz, canları pahasına aydınlanma neferleri olarak yaşadıklara topraklara sahip çıkmış, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk ulusu için demokrasiyi savunmuş, ulusumuzun tam bağımsızlığını korumaya çalışmış, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkeleri ışığında lâik, demokratik bir Türkiye'nin yılmaz savunucuları olmuştur. Bugün, o hain pusularda yitirdiğimiz, yüreği vatan sevgisiyle çarpan şehitlerimizin katledilmelerinin arkasında, tam aydınlatılmayan, ortaya çıkarılamayan, devletin çeşitli kademelerinde odaklanmış, tetikçileri kimi zaman bilinen, zaman zaman delilleri karartan güçler, sorumluluklar ya da sorumsuzluklar bulunmaktadır.”

“Yolumuzu aydınlatmaya devam edecekler”

Ne olursa olsun aydınların nicelerinin susmadığı, susturulamadığını ve susturulamayacağını belirten İlhan, “Onlar, "Fikirler Ölmez" diyerek  düşünceleriyle, idealleriyle ve ilkeleriyle bizlere yol göstermeye ve yolumuz aydınlatmaya devam edecekler; bizler de onların fikirleri ve idealleri doğrultusunda mücadele etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

“Her türlü savaşta ulusça bir aradayız”

Demokrasi şehitlerini saygıyla ve minnetle andıklarını vurgulayan İlhan, “Bu ülke, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının bize emanetidir ve hiçbir terör örgütünün bölmeye, parçalamaya gücü yetmeyecektir. En doğudan, en batıya kadar ulusumuz, kenetlenecek ve aynı bayrak altında Cumhuriyetimize sahip çıkarak, Türkiye’nin laik, demokratik ve çağdaşlık temelindeki mücadelesinde üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekten asla vazgeçmeyecektir. Bugün, ülkemizi korumak için canları pahasına sınırlarımızı koruyan  kahraman mehmetçiklerimiz gibi, bizler de ölmeye hazırız, her türlü savaşta ulusça bir aradayız” diye konuştu.

 Haber Merkezi

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Uğur Mumcu, aramızdan ayrılışının 27’nci yılında Denizli'de anıldı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör