poyrazoğlu otomotiv etiler

Türkiye’nin dört bir yanından tezgahlarıyla gelip yöresel kumaşlarını dokudular

Buldan’da gerçekleştirilen Hoşgör’ü Dokuma Şenliği kapsamında, Türkiye’nin değişik yörelerinden gelen dokumacılar hünerlerini sergiledi. 

05-09-2018 15:28

Buldan Belediyesi tarafından organize edilen şenliğin son günü Anadolu’ya Dokunan Bezler adlı çalıştay düzenlendi. Çalıştaya Buldanlı dokumacıların yanı sıra, Rize-Güneysu, Sinop-Ayancık, Siirt-Eruh, Gaziantep, Burdur ve Bayburt’tan dokumacılar katıldı. Kendi tezgahları ile Buldan’a gelen dokumacılar, Buldan Belediyesi El Sanatları ve Kültür Merkezi’nde  kendi yörelerinin bez ve kumaşlarını  dokudu. 

Anadolu’da daha önce dokunan, ancak yavaş yavaş kaybolmaya yüz tutmuş ve özel çabalarla yeniden canlandırılmaya çalışılan, Bayburt’un Ehram’ı, Burdur’un Burdur Alacası, Gaziantep’in Kutnu’su, Rize-Güneysu’nun Feretiko’su, Siirt-Eruh’un Şal-Şepik’i, Sinop-Ayancık’ın Ayancık Keteni ile Buldan’ın Hoşgör Kumaşı yerel ustalar  tarafından kendi tezgahlarında kendi yöntemleriyle  dokundu. 

Çalıştayın açılışında konuşan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Anadolu’nun her bölgesinde, o bölgenin kendine has dokumaları olduğunu,  ancak günümüzde bunların kaybolmaya yüz tuttuğunu belirterek, amaçlarının kaybolmaya yüz tutmuş kumaşların tekrar canlanması ve dokuma kültürünün gelecek kuşaklara miras olarak aktarılması olduğunu söyledi. Gülbay, “Buldan’da gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikle, bu tür kumaşları dokuyan ustalarımızı bir araya getirip, birbirlerinden kültürel ve bilgi alışverişi yapmalarını sağlamaya çalıştık. Ayrıca yaptıkları işin ne kadar önemli olduğunu göstermek istedik” dedi. 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Türkiye’nin dört bir yanından tezgahlarıyla gelip yöresel kumaşlarını dokudular
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör