poyrazoğlu otomotiv etiler
16 Temmuz 2020 Perşembe

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu  19. Başkanlar Kurulu Toplantısı Aydın’da yapıldı.

Türkiye’nin en üst çatı medya meslek kuruluşu konumundaki Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun  (TGK) 19. Başkanlar Kurulu Toplantısı Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde 81 Cemiyet ve 7  Federasyon Başkanlarının katılımıyla Aydın’da yapıldı.  Toplantıya Denizli’yi temsilen DGC Başkanı Osman Nuri Boyacı katıldı.

19-11-2019 13:31

15-17 Kasım 2019 tarihleri arasında Aydın’da gerçekleştirilen TGK Başkanlar Kurulu toplantısında, basın/medya sektöründeki son gelişmeler, sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı. Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti  ev sahipliğinde gerçekleşen ve 8 gazeteciler federasyonu ile 80 gazeteciler cemiyeti başkanı ve temsilcisinin katıldığı toplantıdan sonra açıklanan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 19. Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi’nde şu görüşlere yer verildi:

“Ülkemiz medya sektöründe 2019 yılının ikinci yarısında yaşanan gelişmelere baktığımızda, basın özgürlüğünden işten çıkarmalara, mesleki standartlardan basın ilanlarına kadar bir dizi sorunun devam ettiği görülmektedir. Bu nedenle Türkiye genelindeki binlerce yerel gazete, televizyon, radyo ve internet sitesi ile bu medya kuruluşlarındaki on binlerce basın çalışanı adına ivedilikle çözülmesi gereken sorunlarımızı kamuoyunun bilgisine sunmak isteriz.

Yargı Reformu 2. Paketi’nde, icra ve iflas ilanlarının gazetelerdeki yayınının kaldırılması yönündeki düzenlemeyi kaygı ile izlemekteyiz. Bu durumun gerçekleşmesi halinde, yaygın-yerel ayırımına gidilmeksizin gazetelerin yarıdan fazlasının kapısına kilit vurulacak, binlerce gazeteci işsiz kalacaktır. Oysa; icra-iflas ilanları ve diğer tüm resmi ilan gelirlerinin tamamı devlete gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV,  BİK komisyonu, SGK kesintisi, stopaj vergisi ve diğer vergiler yolu ile geri dönmekte, üstüne haberleşme işlevi yerine getirilmekte, istihdam oluşturulmaktadır. Beklentimiz; 2. Yargı Paketi’nde icra-iflas ilanlarının gazetelerde yayınlanmasını sonlandıracak düzenlemeden vazgeçilmesidir.

Medya kan kaybediyor 

Medya sektöründe 2019 yılının ikinci yarısında yaşanan en önemli gelişme, yoğun işten çıkarmalar ve kapanan medya kurumlarıdır. Son dönemde ulusal medyada, gerek ekonomik sorunlar gerekse yeniden yapılanma gibi gerekçelerle yoğunlaşan personel kıyımı endişe verici boyutlara ulaşmıştır. Öte yandan, medya sektöründeki ekonomik sıkıntı özellikle yerel medya kuruluşlarında etkisini ağır bir biçimde göstermektedir. Samsun’dan Bursa’ya, Sinop’tan Kocaeli’ne kadar birçok ilimizde yerel medya kurumları kapanmaktadır. Son bir yıl içinde artan girdi fiyatları yüzünden kapanan yerel gazete ile televizyon sayısı 200’ü bulmuştur. Bu olumsuz sürece mutlaka müdahale edilerek yerel basın desteklenmelidir.

İfade ve basın özgürlüğü konusunda mevzuattan ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar yaşanmaktadır. Unutulmamalıdır ki; ifade ve basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazıdır. Halkın haber alma hürriyetinin işlerliği için, basın ve ifade özgürlüğü temel gerekliliktir. Bu nedenle, ülkemizde gerçek anlamda basın özgürlüğünün sağlanmasını bekliyor, toplumun tüm kesimlerinin katılımıyla bu önemli sorunun çözümlenmesini istiyoruz.

Sonuç bildirgesinde internet medyasının gerek yayıncılık, gerekse devlet destekleri konusunda düzenlemeye ihtiyacı olduğu vurgulandı, Basın Kartları Komisyonu’nun bir çok gazeteciye hak ettikleri kartlarını göndermediği belirtilerek, “Bu uygulamadaki kriterler ve gecikmenin veya verilmeyişinin nedenleri merak edilmektedir.

19. Başkanlar Kurulu toplantısının Gala gecesi Nazilli Ahmet Şensan Kültür Merkezinde yapıldı.  Gala Gecesine Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat  Engin Özcan, TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Federasyon ve Cemiyet Başkanları katıldı. Gecede,  protokol  üyeleri piste çıkarak zeybek oynadı.

Osman Nuri BOYACI

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu  19. Başkanlar Kurulu Toplantısı Aydın’da yapıldı.
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör