etiler poyrazoğlu otomotiv

Türkiye’de İmar Barışı uygulamasının ilk tapusu Denizli’de verildi

İmar Barışı uygulamasında Türkiye’de  ilk tapu Denizli’de verildi.  Yönetmeliğe aykırı olduğu gerekçesiyle Dokuzkavaklar Mahallesi’nde 20 yıldan üç katlı binada kaçak oturan Mevlüt Öztürk,  İnşaat Mühendisi Hediye Kurtcepe Yakar’ın sahibi olduğu Betonika Mühendislik Mimarlık İç Tasarım İnşaat şirketinin verdiği mühendislik desteği ile İmar Barışı’ndan yararlanarak tapusunu aldı.  

18-08-2018 14:34

İmara aykırı yapıların kayıt altına alınmasının hedeflendiği İmar Barışı düzenlemesinden yararlanan vatandaşlar tapularını almaya başladı.  Türkiye’nin ilk İmar Barışı tapusu Denizli’de  verildi.  Dokuzkavaklar Mahallesi’nde 20 yıldır kaçak binada oturan Mevlüt Öztürk,  Hediye Kurtcepe Yakar’ın sahibi olduğu Betonika Mühendislik, Harita Mühendisi Murat Kaan Aktürk ve Mülkiyet Danışmanı Murat Bel’in de desteği ile Türkiye’nin ilk tapusunu almanın sevincini yaşadı. 

30 kişilik ekiple çalışıyoruz

İmar Barışı yasasından yararlanmak isteyen mülk sahiplerine, kesinlikle işin uzmanı olan mimar, mühendislerden hizmet alması gerektiği uyarısında bulunan Betonika Mühendislik Şirketinin sahibi İnşaat Mühendisi Hediye Kurtcepe Yakar, “Bu iş kesinlikle uzmanlık istiyor. Yasadan yararlanmak isteyen vatandaşlar, işin uzmanı ve bu konuda tecrübeli mimar ve mühendisten destek almalılar. Çünkü çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurulup Yapı  Kayıt  Belgesi ile iş bitmiyor. O belge ile yalnızca elektrik, su aboneliği alınabiliyor. Mülkiyet için gerekli evrakların mimar mühendis ve ilgili kurum memurları tarafından onaylanması gerekir. Yapılan yanlışların beyanların ve işlemlerin tespiti sonucunda yapı Kayıt Belgeleri iptal edilip ödenen harç paralarını geri verilemeyecek. Bu nedenle İmar Barışı’ndan yararlanmak isteyen vatandaşlara mutlaka alanında uzman firmalarla çalışmalarına tavsiye ederim” dedi.

İlk tapu çok önemli

Betonika Mühendislik Şirketi’nin 30 kişilik ekip ile İmar Barışı konusunda hizmet verdiğini dikkat çeken Yakar,  Tapu Müdürü Husem Altuntaş ve Kadastro İl Müdürü Mustafa Aktür’ün onayı ile Mevlüt Öztürk’e verilen tapunun, Türkiye’nin ilk tapusu olması bakımından da önemli olduğunu söyledi.  Yakar, “Bu tapu bizim için önemli olduğu kadar, İmar Barışı’ndan yararlanmak isteyen ancak ‘tapumuzu alabilecek miyiz?’ sorusuna cevap arayan vatandaşlar için de örnek teşkil edecek.  Çünkü bir çok vatandaş, tapusunu alamama endişesi yaşadığı için başvuruda bulunmuyordu” diye konuştu.

Betonika Mühendislik olarak bugüne kadar kendilerine gelen 260 bina ,550 bağımsız bölüm için başvuruları değerlendirdiklerini  söyleyen Yakar,  ilk tapunun verilmesinin ardından bu sayının 1000 bina ve  5 bin bağımsız bölüme  ulaşmasını beklediklerini belirtti. 

20 yıllık mağduriyeti  sona erdi

Pamukkale ilçesine bağlı Dokuzkavaklar Mahallesi’ndeki üç katlı binasının, yönetmeliğe aykırı olduğu gerekçesiyle tapusunu alamadığı için mağdur olduğunu söyleyen Mevlüt Öztürk, “ Oturduğum bina kaçak değildi. Ama yönetmeliğe aykırı bulunduğu için tapu alamıyordum. İmar Barışı Yasası çıkınca yararlanmak istedim. İlk başvurumu e-devlet üzerinden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yaptım.  Yapı Kayıt Belgesini aldım. Binanın kullanım izni olmadığı için ikinci ve üçüncü katlara elektrik ve su aboneliği alamıyordum. Yapı Kayıt Belgesi ile elektrik ve su aboneliğini aldım. Daha sonra Betonika Mühendisliğe gelerek mühendislik ve mimarlık hizmeti alarak yeniden projelendirdim. Yaklaşık 1 aylık süreç sonunda tapumu aldım. 20 yıllık mağduriyetim bitti, mutluyum” dedi.

38 bin 896 başvuru , 41 milyon lira gelir

Denizli Valiliği tarafından yapılan açıklamada,  bugüne kadar Yapı Kayıt Belgesi olan konut bağımsız bölüm için 32 bin 911 başvuru yapıldığı belirtildi.  Yapı Kayıt Belgesi olan ticari bağımsız bölüm için 4 bin 433, tarımsal amaçlı bağımsız bölüm için 1949, güneş enerjisi santralleri  için 3 olmak üzere toplam 38 bin 896 başvuru yapıldı.  Tahsil edilen toplam tutar ise 41 milyon 756 bin 702 TL’ye ulaştı.
 Şengül BOZ 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Türkiye’de İmar Barışı uygulamasının ilk tapusu Denizli’de verildi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör