poyrazoğlu otomotiv etiler
10 Aralık 2018 Pazartesi

Türkiye’de bir ilk PAÜ’den

PAÜ İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hakan Akça, akciğer kanser invazyonunun moleküler mekanizmaları konusunda birçok araştırma yaptıklarını belirterek, bu araştırmaların dünya çapında akademik dergilerde yayınlandığını ifade etti.

12-01-2018 18:12

PAÜ İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Kanser Biyolojisi Laboratuvarı, bünyesinde akciğer kanseri invazyon ve metastazı üzerinde yapılan çeşitli akademik çalışmalarla dünya çapında bilim literatürüne katkı sağlıyor.

Kanser Biyolojisi Laboratuvarı’ndayapılan araştırmalar ve TÜBİTAK destekli projeler hakkında bilgi veren Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Bölümü Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı ve PAÜ İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hakan Akça, 2004 yılından bu yana akciğer kanser invazyonunun moleküler mekanizmaları konusunda birçok araştırma yaptıklarını belirterek bu araştırmaların dünya çapında akademik dergilerde yayınlandığını ifade etti.

AKCİĞER KANSERİ İLK SIRADA
Akciğer kanserinin ölümle sonuçlanan kanser türleri içinde ilk sırada yeraldığını belirten Prof. Dr. Hakan Akça, kanser metastazının ilk basamağı olan invazyonun moleküler mekanizmalarını anlayabildiğinizde buna karşı nasıl savunma yapılacağınında anlaşılacağından, metastazın da engellenebileceği bilgisini verdi. Bu sebeple, Türkiye’de kanser metastaz ve invazyonu üzerinde TÜBİTAK’ın da desteği ile 13 yıldır çalıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Akça,  2004 yılından bu yana TÜBİTAK’tan 5 adet ileri araştırma projesi aldıklarını belirtti.

‘DÜNYA LİTERATÜRÜNDE BİR LABORATUVAR’
TÜBİTAK desteği ile yapılan tüm projelerin toplamda yaklaşık iki milyon liralık bir maliyeti olduğunu belirten Prof. Dr. Akça, bu maddi kaynaklar ile kurulan laboratuvar ile hem yüksek lisans ve doktora öğrencilerine maaşlı olarak projelerde görev verildiğini hem de araştırma sonuçlarında çıkan sonuçların dünyada kanser konusunda saygın akademik dergilerde yer alarak bilim literatürüne geçen araştırmalar olduğunu söyledi. 

PAÜ İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde bulunan Kanser Biyolojisi Laboratuvarıdünya literatüründe kabul edilen bir laboratuvar olduğunun altını çizen Prof. Dr. Akça, ayrıca küçük hücre dışı akciğer kanseri metastazına sebep olan invazyonları ve moleküler mekanizmaları konusunda araştırma yapan Türkiye’de tek araştırma merkezi olduğunu da vurguladı.
 
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Türkiye’de bir ilk PAÜ’den
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör