etiler poyrazoğlu otomotiv
17 Şubat 2020 Pazartesi

Türkçe’yi öğrendiler, sertifikalarını aldılar

Pamukkale Üniversitesi Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde (PADAM), Türkçe öğrenimini tamamlayan yabancı öğrenciler düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

23-07-2019 14:39

Pamukkale Üniversitesi Sosyal Kültür ve Spor Öğrenci Topluluk Çalışma Merkezinde düzenlenen törene, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Rektör Yardımcıları ve öğrenciler katıldı. PADAM’da Türkçe öğretimlerinin tamamlayan öğrenciler; sertifikalarını Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın elinden aldı.

Sertifika töreninde, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Türkçe öğrenen öğrencilere sertifikalarını vermenin heyecanını ve gururunu yaşadıklarını ifade ederek, “Öğrencilerimizle ilk karşılaştığımızdaki Türkçe bilgisi seviyeleri ile şu andaki durumlarını görünce bu sertifikaları almayı fazlasıyla hak ettiklerini görüyorum. Eğitmenlerimize emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizi de kutluyorum. İnşallah dört yıl birlikteyiz ve bölümlerinizde de aynı başarıyı göstereceğinize inanıyorum. Sizleri kutluyor başarılarınızın devamını diliyorum” dedi. 

 Dünyanın farklı ülkelerinden birçok yabancı uyruklu öğrencinin okumak için Türkiye’deki üniversiteleri tercih ettiğinin altını çizen Prof. Dr. Bağ, daha fazla çalışarak Pamukkale Üniversitesi’ni daha çok tercih edilen uluslararası üniversite yapmak için birçok çalışma yaptıklarını anımsattı.

Türkçe öğrenirken yaşadıkları komik anları hazırladıkları skeçlerle canlandıran öğrenciler izleyenlerden alkış aldı. Ayrıca Filistinli öğrencilerin  “Bu Dünyada Hayatta Kalmayı Hak Edenler Var” adlı şiiri ve Can Yücel’in “Sevdiğin Kadar Sevil” adlı şiir performansları dinleyenlerden takdir topladı. Törenin sonunda, öğrenciler hem kendi ülkelerinden hem de Türkiye’ye ait halkoyunları ve dans gösterileri ile eğlenceli dakikalar yaşattı. 

Tunus, Sudan, Nijerya, Makedonya, Çad, Kosova gibi birçok ülkeden Pamukkale Üniversitesine akademik eğitim görmeye gelen yabancı öğrencilere Türkçe dil eğitim hizmeti verilen PADAM’da, yaklaşık 8 ay süren dil eğitiminin ardından başarılı olan öğrenciler akademik eğitimlerine başlayabiliyor. 

PADAM tarafından bu yılki Türkçe öğretimi sertifika programı çerçevesinde 31 yabancı öğrenci toplamda 960 saati temel Türkçe, 60 saat konuşma kulübü ve 140 saat akademik Türkçe eğitimi aldı.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Türkçe’yi öğrendiler, sertifikalarını aldılar
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör