etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Kasım 2019 Perşembe

Türk üniversiteleri arasında bir ilke imza attı

​​​​​​​Pamukkale Üniversitesi Unlu Mamülleri Pilot Tesisi’nde  Glutensiz Üretim Birimi açıldı. Rektör Prof.Dr. Hüseyin Bağ, üretim biriminin Türkiye’deki üniversiteler arasında ilk olduğunu söyledi. 

10-08-2019 11:03

Pamukkale Üniversiteleri Yemekhanelerinin zemin katında hizmete giren Glutensiz Üretim Birimi’ni açılış törenine, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, üniversite yönetimi, Denizli Çölyak Derneği Başkanı Türkan Gülsevin Satır, dekanlar ve akademisyenler katıldı.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından tesisi gezen Rektör Bağ ve beraberindeki heyet, Pamukkale Üniversitesi Unlu Mamülleri Pilot Tesisi Glutensiz Üretim Birimi hakkında Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yahya Tülek’ten bilgi aldı. Programın sonunda, PAÜ Kafe’de konuklara glüten içermeyen gıdalar ikram edildi. 

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, üniversite yönetimi olarak toplumun her kesimini ilgilendiren sorunlara duyarsız kalmayıp üniversitelerin misyonu gereğince çözüm ürettiklerini belirterek, “Daha önce sivil toplum kuruluşları ile  yaptığımız projelere bugün Denizli Çölyak Derneği ile bir yenisini daha ekledik. Türkiye’deki üniversiteler içinde ilk kez hayata geçen Pamukkale Üniversitesi Unlu Mamülleri Pilot Tesisi Glutensiz Üretim Birimimiz, Mühendislik Fakültemizin Gıda Mühendisliği Bölümü glutensiz gıda mamülü üretimi kapsamında sürdürdüğü çalışmaların bir sonucu olarak açıldı.  Glutensiz gıda mamüllerini bugün açtığımız pilot tesisimizde çölyak hastaları başta olmak üzere tüm vatandaşlarımız ile buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. 

Denizli Çölyak Derneği Başkanı Türkan Gülsevin Satır ise, “Üniversitemizin duyarlılığı ve çalışmalar sonucunda böyle tesisin hizmete açılması ben ve benim gibi tüm çölyak hastaları için bir hayaldi. Bu projenin hayata geçmesinde başta Rektörümüz olmak üzere tüm üniversite yönetimine teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.

Glutensiz Üretim Birimi Koordinatörü Doç.Dr. İlyas Çelik, ürünlerin çeşitliliğinin zaman içinde artacağını, glütensiz ürünlerin Paü Kafe ve PAÜ Hastaneleri kafelerinde satışa sunulacağını belirtti.

Filiz YIĞNAK

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Türk üniversiteleri arasında bir ilke imza attı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör