etiler poyrazoğlu otomotiv

Türk dergiciliğinin sorunları konuşuldu

Ketebe Piyan Dergisi ve İkra’r Dergisi’nin organize ettiği  1. Ulusal Denizli Dergi Çalıştayı’nda Türk dergiciliğinin sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu. 

18-08-2018 14:13

Ulusal anlamda ilk defa düzenlenen çalıştayda, Türkiye’de dergiciliğin sorunları, tasarım alanındaki dönüşüm, nazım ve nesir alanındaki sorunlar, dağıtım ve pazarlama alanındaki tıkanıklık ve güncel ekonominin dergiciliğe etkisi gibi konular konuşuldu. Çalıştaya Ketebe Piyan ve İkra’r dergileri başta olmak üzere, Barbar, Mey’us, Telmih, Serçe Edebiyat, Hark, Kemik Kadro, Sinada, Dualist, Alandayız, Hoşaf, Ukde Mecmua, Yıldız dergilerinin temsilcileri katıldı. 

Çalıştay ile ilgili konuşan İkra’r Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Abdulkadir Ünal,  “Denizli’de  anlamlı bir çalışmaya imza attık. Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen genç dergicilerle, Türk edebiyat kültüründe yadsınamayacak bir yere sahip olan dergi ve dergiciliği konuştuk, tartıştık ve istişare ettik. Çalıştayda, günümüz dergiciliğinin bir adım öne taşınması için yeni fikirler ortaya çıkarken böyle bir çalışmanın ne kadar önemli olduğunu da görmüş olduk. Anadolu’da böyle bir çalışmanın yapılması, özelde Denizli’mizde gerçekleşmesi de bizleri ayrıca mutlu etti. Öte yandan çalıştay dışında katılımcılarımızı Denizli’mizin kültürel dokusunu hissettirirken tarihsel derinliğe götüren  bir yolculuğa çıkardık. Çalıştayın en önemli vurgusu ise kısıtlı imkânlarla, hiçbir destek alınmadan  böyle bir etkinliğe imza atılmış olmasıdır. Emeği geçen tüm dostlarıma candan teşekkür ederim” dedi. 

Ketebe Piyan Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Abdurrahman Ali Öncel ise, “Bir gelenek haline dönüşmesini amaçladığımız 1. Denizli Dergi Çalıştayı’nı gayet verimli bir şekilde gerçekleştirdik. Dergicilik, edebiyat dünyasının mihenk taşlarındandır. Dergiler birer okuldur ve genç yazarlar yazı yolculuğunda kendilerine ilk defa dergilerde yer edinirler. Biz de çalıştayda misafir ettiğimiz çoğu genç dergicilerden oluşan katılımcılarla bir okul olan dergileri nasıl daha ileri taşıyabileceğimizi konuştuk. Ekonomik olarak rahat günlerden geçmiyoruz. Bir çok dergi kapanmanın eşiğinde. Bizler de pazarlama ve dağıtım hususunda neler yapabiliriz, ne yapmalıyız bunun üzerinde bilhassa durmaya gayret gösterdik” diye konuştu.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Türk dergiciliğinin sorunları konuşuldu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör