poyrazoğlu otomotiv etiler

Turizmde sağlık s.o.s veriyor

Denizli’de 5 yıldızlı otellerinin, yüzlerce pansiyonun bulunduğu turizm merkezi Karahayıt Mahallesi’nde sağlık hizmetleri alarm veriyor. Karahayıt’a haftanın iki günü doktor geldiğini, mahalleye en yakın eczanenin ise 2 kilometre uzaklıkta olduğunu söyleyen Mahalle Muhtarı Cem Kor,  “Mahallemiz turizmin merkezi. Gelen turistlerin büyük bölümü  50 yaş ve üzeri.  Rahatsızlanıyor doktor bulunamıyor, ilaç alacak eczane yok. Bizim için ciddi sorun. Önceki yıllarda haftanın 5 günü görev yapan turizm doktoru vardı. Şimdi onu da vermiyorlar” dedi.

11-09-2018 16:34

Denizli’nin şifalı suları ile tanınan ve sınırları içerisinde 6 bin yataklı turistik otelleri barındıran, yüzlerce pansiyonun bulunduğu Karahayıt Mahallesi’nde sağlık hizmetlerinin yetersiz olması mahalle halkının eziyet çekmesine yok açıyor. Mahallede doktor ve eczanenin olmaması muhtarı da çaresiz bırakıyor.  Karahayıt’a gelen turistlerin yüzde 60’ının 50 yaş ve üzeri olduğunu dikkat çeken Karahayıt Mahalle Muhtarı Cem Kor, bu sorunu defalarca Sağlık Müdürlüğüne iletmesine rağmen çözüm bulunamadığını söyledi.

Aile hekimi iki gün geliyor

Haftanın yalnızca iki günü aile hekiminin mahalleye geldiğini ve  eski sağlık ocağının bir odasında hastaları muayene ettiğini  belirten Muhtar  Cem Kor, “Mahallemizde Aile Sağlığı Merkezi yok. Salı ve perşembe günü aile hekimi geliyor. Ayrıca 112 Acil Sağlık İstasyonu ile Turizm Sağlık Merkezi’nde bir sağlık personeli görev yapıyor. O da yalnızca  aşı ve pansuman yapıyor. Turist olarak gelen misafirlerimiz ilaç yazdırmak istiyor, rahatsızlanıyor, tedavi olmak istiyor ama doktor bulamıyor. Önceki yıllarda Karahayat’ta turizm doktoru vardı. Haftanın 5 günü görev yapardı. Şimdi onu da aldılar. Sağlık Müdürlüğü doktor olmadığı için veremediklerini söylüyor. Ama bu soruna çözüm bulunmalı” dedi.

“Eczanemiz de yok”
Yalnızca doktor sorunu değil ilaç almakta da sıkıntı yaşadıklarını belirten Muhtar Kor, “Karahayıt’ta en yakın eczane iki kilometre uzakta Akköy’de. Bir diğer eczane ise Pamukkale’de. O da 5 kilometre uzakta. Karahayıt’ta tedavi olmak da, ilaç almak da büyük sorun” diye konuştu.

“Eczacıların ayıbı”

Gelen turistlerin tedavi ve ilaç konusunda sorun yaşamadığını belirten DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, “Bakanlık onaylı  5 yıldızlı otellerde sözleşmeli doktor bulundurmak zorunluluğu var. Ama eczanenin bulunmaması, eczacıların ayıbı. Ama 2019 yılında tamamlanması beklenen PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi hizmete girdiğinde burası merkez olacak. O zaman bir tane değil 10 tane eczane olur.   Bu arz talep sorunu” dedi.

“Karahayıt’ta sorun yok”

Karahayıt’ta  yaşayan her vatandaşın aile hekiminin olduğunu,  Acil Sağlık Merkezi’nin yanında açılan turizm biriminde de 24 saat sağlık personelinin görev yaptığını belirten İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, mahalleye verilen sağlık hizmetlerinde aksama olmadığını söyledi. Öztürk, “Turizm doktorunun  büyük bir ihtimalle  2012 yılından önce yani  aile hekimliği uygulamasından önce olduğunu düşünüyorum. Artık böyle bir kavram yok.  Turizm Sağlık Birimi doktorlu birim değil doktor atayamazsınız. 600-700 nüfuslu  yere nöbetçi doktor veremeyiz.   Turizm Sağlık Birimi’nde sağlık memurlarından oluşan tam döngü sağlayan ekip var” diye konuştu.

Şengül BOZ

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Turizmde sağlık s.o.s veriyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör