poyrazoğlu otomotiv
23 Mayıs 2019 Perşembe

Tren kazalarında firmaların rolü görmezden gelinemez

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili  Gülizar Biçer Karaca,  Buharkent’te demiryolunun altının yağmur nedeniyle boşalmasını gündeme getirdi,  olayda  İzmir-Denizli Demiryolunu yapan firmanın ihmali olabileceğini söyledi.

02-08-2018 16:22

Buharkent’te önceki gün sağanak yağış nedeniyle sel suları Kızıldere mevkisinde demiryolu raylarının altını 10 metre boyunca 70 santimetre derinliğinde boşaltmış, sulama çavuşunun dikkatiyle raylardaki sorun fark edilmiş ve olası bir facianın önüne geçilmişti. CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, durumun fark etmesiyle olası kazanın önüne geçilen İzmir-Denizli tren yolu hattında yaşanan sıkıntının kaynağına bakmak gerektiğini, demiryolunu yapan firmanın ihmali olabileceğini gündeme getirdi. 

2016 Sayıştay raporlarında TCDD’nin  hem nakdi yardımlar,  hem de kaynak yaratımında en fazla paya sahip olan kuruluş olduğunu vurgulayan  Karaca ‘‘ 2016 yılında Hazine ve Özelleştirme İdaresi tarafından yapılan sermaye ödemesi toplam da 7,1 milyar lira. Bunun 6,1 milyar lirasını TCDD almış. Yine KİT nakdi yatırım tutarı olan  5,6 milyar liranın  TCDD’ye ödenen miktarı 4,9 milyar lira.  Ayrıca TCDD yüksek tutar mal alımı sıralamasında 25 kuruluş içinde 11. sırada.  Ayrıca  TCDD’nin yol bakım onarım giderleri 2013-2018 yılları arasında Hazine tarafından karşılanıyor’’ dedi.

Karaca, “Sadece 2016 yılında bile TCDD’ye böylesi ödemeler yapılırken demiryollarının yenilenmesi, bakım ve onarımının nasıl ve kimler tarafından yapıldığı, tren facialarının önlenmesinde çok önemlidir. 6461 sayılı kanun gereği yenileme, bakım-onarım çalışmalarının özel kesime yaptırılması esas alınmıştır. Hem TCDD’ye devlet bütçesinden fazla para ödeyeceğiz hem de demiryollarının bakım onarımı gibi en önemli faaliyetini özel şirketlere yaptıracağız. Sonra da tren faciaları yaşayacağız. Yap- İşlet-Devret projeleriyle zenginleştirilen ve insan hayatını hiçe sayarak daha fazla kar için altyapı projeleri verilen firmaların sorumlulukları tartışılmalı, bu olay münferit görülmemelidir”  diye konuştu.

Ulaştırma Bakanını, İzmir-Denizli Demiryolu hattında yağış ve doğal afetlerle açıklanıp geçiştirmeyecek durum için firmayı açıklamaya, denetim faaliyetlerini gerçekleştirmeye ve benzerlerinin tekrarlanmaması için kamu adına görevini yapmaya davet eden CHP Milletvekili Karaca, “Devlet güvencesinde yapılan altyapı ve ulaşım projelerinin maliyet hesabıyla hareket etmesi kontrol edilip denetlenmeli iken AKP, Çorlu tren kazası araştırılsın önergemizi reddetti. Kazalar öngörülemez ama engellenebilir. Çorlu faciasında 25 vatandaşımızın hayatını kaybetmesinin acısı hala tazeyken, İzmir-Denizli hattından yağış nedeniyle ray altı boşlukların yaşanması hesaplanmalı ve önlem alınmalıydı. Biz, can güvenliğini hiçe sayan projeleri kamu adına kabul eden, destekleyen, onaylayan ve taşeronlar aracılığıyla hatalarını zararlarını örtbas eden yetkilileri adım adım takip ediyoruz’’ dedi.
Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Tren kazalarında firmaların rolü görmezden gelinemez
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör