poyrazoğlu otomotiv etiler
30 Mayıs 2020 Cumartesi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 10 aylık ihracatın  158 milyar 842 milyon dolar olduğunu söyledi. 

Türkiye’nin ekim ayı ihracat ve ithalat rakamları Denizli’de Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TİM Başkanı İsmail Gülle tarafından açıklandı. Ekim ayı ihracatının 16 milyar 338 milyon dolar olduğunu belirten Pekcan, Türkiye’nin 10 aylık ihracatının yüzde 2.1 artarak 158 milyar 842 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

04-11-2019 15:31

Ekim ayı ihracat rakamları Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da katılımıyla Colossae Termal Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıda konuşan Pekcan, Denizli'nin ihracatın içinde bir şehir olduğunu, ihracat desteklerinden en fazla faydalanan illerin başında geldiğini belirterek, "Eximbank ihracat finansmanında Türkiye geneli ihracatın yüzde 26'sı Eximbank tarafından finanse ediliyor. Bu oran Denizli'de yüzde 50" dedi. 

Türkiye'nin yüzde 5 büyüme hedefini yakalayacağına inandığını dile getiren Pekcan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istihdam odaklı kredi paketinin devreye alındığını açıklaması sonrası kamu bankalarının kredi faizlerinin aşağı yönlü hareket ettiğine işaret etti. Bakan Pekcan, "Ben de burada size Eximbank ile ilgili bir müjde vermek istiyorum. Eximbank'tan KOBİ'lerimizin faydalanma oranını yüzde 72'lere çıkardık. Hedefimiz en kısa zamanda 73'e daha sonra 75'e çıkarmak. KOBİ'lerimize ve yüksek teknoloji ürün ihraç eden firmalarımıza TL bazında uyguladığımız faiz oranı bugün itibariyle 8,79'a düştü. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. 

Ekim ayında 16 milyar 336 milyon dolar

Ekim ayı ihracat rakamlarını açıklayan Pekcan,  "Ekim ayı ihracat rakamımız GTS sistemine göre 16 milyar 336 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Hayırlı uğurlu olsun. Geçen sene ekim ayı ihracat rakamımız ise GTS'ye göre 16 milyar 590 milyon dolar. Burada sanki 250 milyon dolar geride kalmış gibi gözüksek de bu ihracat rakamı gerçekten çok iyi bir rakam. Bütün ihracat ailemize teşekkür ediyorum. Hatta eylül ayında yakalamış olduğumuz 15 milyar 120 milyon dolarlık ihracatımıza göre de 1 milyar 116 milyon dolar daha üstünde bir rakam oldu. ÖTS'ye göre ise geçen sene de bu sene de 15,6 milyar dolar. Orada bir fark yok. İlk 10 ayda kümülatif ihracatımız yüzde 2,1 artışla 148 milyar 842 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracattaki bu rakamlar ve olumlu performans bizlere ekonomimize ve ihracatçımıza güven vermeye devam etmektedir” dedi. 

Net ihracatın Türkiye ekonomisinin büyümesine ilk 6 ayda verdiği katkının 9,7 puan olduğunu dile getiren Pekcan, ekim ayı ithalat rakamlarıyla ilgi ise şu bilgileri verdi:

"Ekimde ithalatımızın yüzde 10,8 arttığını görüyoruz, 18 milyar 179 milyon dolar. Bu sene genelde ithalatımız düşme trendinde. İlk 10 ayda yüzde 13,2 daha az ithalat olurken, ithalatımız 172 milyar 71 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen senenin ilk 10 ayında verdiğimiz dış ticaret açığı 52 milyar 347 milyon dolarken bu sene yüzde 55,6 daha azalarak 23 milyar 228 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Yani 10 ayda dış finansman ihtiyacımız 29 milyar 119 milyon dolar azalmış durumdadır. Ayrıca 10 ay itibarıyla ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 73,6'dan yüzde 86,5 seviyesine gelmiş. Bu oranı biz yıl sonuna kadar muhafaza edebileceğimizi düşünüyoruz. Çünkü sadece ekim ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 90'lar seviyesine ulaştı"

"İhracatta olumlu bir grafiğe imza atıyoruz"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise,  küresel ticaretteki zorlu sürece rağmen Türkiye olarak ihracatta olumlu bir grafiğe imza attıklarını belirterek, "İhracatçılar olarak bizler Yeni Ekonomi Programı ile çizilen yol haritasının, büyüme, istihdam, enflasyon ve cari denge beklentilerine uygun olarak 2020 yılının ilk çeyreği itibariyle Türkiye ekonomisinde yeni bir değişim sürecini sırtlayacağını öngörüyoruz." dedi.

Firma özelinde ekim ayında toplam 40 bin 312 firmanın ihracat yaptığını kaydeden Gülle, otomotiv, kimyevi maddeler ve  hazırgiyim ve konfeksiyon sektörlerinin en fazla ihracat yapan sektörler olduğunu, fındık ve mamulleri, savunma ve havacılık ile çimento cam seramik ve toprak ürünleri sektörlerinin de ihracatını en çok artıran ilk üç sektör olduğunu bildirdi.  AA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 10 aylık ihracatın  158 milyar 842 milyon dolar olduğunu söyledi. 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör