poyrazoğlu otomotiv
23 Mayıs 2019 Perşembe

Tesadüfen yaptırdığı check-up hayatını kurtardı

Denizli'de iş adamı 40 yaşındaki Asaf Kabadayılar, tesadüfen yaptırdığı check-up sayesinde ölümden kurtuldu. Sağlık kontrolü yaptıran Kabadayılar'ın aort damarında genişleme olduğu ortaya çıktı. Genişleyen bu bölüm ameliyatla suni damarla değiştirildi.

İş adamı, 2 çocuk babası 40 yaşındaki Asaf Kabadayılar, Özel Sağlık Hastanesi'ne giderek, rutin check-up yaptırdı. Kabadayılar'ın kardiyoloji muayenesi sırasında aort damarındaki genişleme fark edildi. Aort anevrizması olarak bilinen ve ender rastlanan bir durum olan bu hastalığın, kalpten çıkan ana atardamar olan aortun genişlemesi şeklinde ortaya çıktığı öğrenildi. Genişleme aşamasında hastada belirti oluşturmadığı için ancak kardiyoloji muayenesi sırasında yapılan ekokardiyografi (kalbe ultrasonla bakılması) ile tespit edilebilen genişlemenin fark edilmemesi durumunda damarda yırtılma oluşabileceği ve hastanın dakikalar içinde hayatını kaybedebileceği belirtildi. 

Genişlemenin fark edilmesinin ardından Kabadayılar, hemen ameliyata alındı. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Şirin ve Opr. Dr. Oya Rendeci tarafından ameliyata alınan Kabadayılar'ın 3 saatlik başaralı operasyonla genişleyen aort damarı, suni damarla değiştirildi. Ameliyatın ardından Kabadayılar, ölümün kıyısından dönerek hastaneden sağlıklı şekilde taburcu oldu. 

“ERKEN TEŞHİS TÜM HASTALIKLARDA ÇOK ÖNEMLİ”

 

Ameliyatı yapan Prof. Dr. Hayrettin Şirin, 'Hastamız, düzenli olarak check-up yaptıran bilinçli bir hasta. Durumu zamanında fark edilmeseydi istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilirdi. Kendisini olumsuz bir durum oluşmadan başarılı bir operasyonla sağlığına kavuşturduk. Erken teşhis tüm hastalıklarda çok önemli ama aort damarındaki genişleme daha da önemli. Bu yüzden vatandaşlarımıza içinde kardiyoloji muayenesi bulunan check-up yaptırmalarını tavsiye ediyorum' dedi. 

Sağlığına kavuşmanın mutluluğu içinde olan Kabadayılar, 'Doktorlarıma ve benimle ilgilenen tüm hastane çalışanlarına sonsuz teşekkür ediyorum. Onların sayesinde hayattayım' diye konuştu. (DHA)

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Tesadüfen yaptırdığı check-up hayatını kurtardı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör