poyrazoğlu otomotiv etiler

TES Genel Başkanı Ceylan, Denizli’den seslendi

Türk Eğitim-Sen  Genel Başkanı Talip Geylan, eğitimcilere yönelik şiddetin önlenmesi için Şiddeti Önleme Kanunu çıkarılmasını istedi.

10-09-2019 11:27

TES Genel Başkanı Talip Geylan, Denizli Şubesi’nin düzenlediği geleneksel birlik ve beraberlik pikniğine  katılmak üzere Mali Sekreter Seyit Ali Kaplan ile birlikte  Denizli’ye  geldi. Geylan,  TES Şube Başkanı Emre Erdoğan ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ve  Pamukkale Kaymakamı Adem Uslu’yu ziyaret etti. Genel Başkan Geylan, daha sonra TES Denizli Şubesi’nin düzenlediği pikniğe katıldı. 

Genel Başkan Geylan, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılının başlaması nedeniyle tüm meslekdaşlarına başarılı bir eğitim öğretim yılı geçirmelerini diledi. Ders zilinin yine sorunlarla çaldığını belirten Geylan, sendika olarak 60 bin öğretmen ataması beklerken bakanlığın 20 bin öğretmen ataması yaptığını söyledi. 700 bin öğretmenin atama beklediğini,  okullarda 80 bin ücretli öğretmenin görev yaptığını belirten Geylan, “Madem öğretmen açığımız var, atama bekleyen 700 bin öğretmenimiz var, eğitimde uluslararası alanda rekabet etme iddiamız var, o halde neden açığı ücretli öğretmenlerle gidermeye çalışıyorsunuz? Bakanlığın ilk etapta en azından 100 bin öğretmen ataması yapacak gücü yok mu? Bir ücretli öğretmenden ne kadar verim alabilirsiniz? Aylık kazancı asgari ücreti bulmayan, hiçbir hakka, hukuka, güvenceye sahip olmayan ücretli öğretmenler öğrencilere ne ölçüde katkı sunabilir? İki yıllık meslek yüksekokulu mezunlarının bile ücretli öğretmenlik yaptığı göz önüne alındığında ücretli öğretmenlerle okullarımız başarıyı nasıl yakalayabilir, eğitimde çağ atlama hedefine nasıl ulaşabilirsiniz? Bu noktada yapılması gereken Bakanlığın neredeyse bir istihdam modeli haline gelen ücretli öğretmen uygulamasından vazgeçmesi ve ivedi olarak kadrolu öğretmen ataması yapmasıdır” dedi. 

Öğretmenler yasal koruma altına alınmalı

Eğitimcilere yönelik şiddetin önlenmesi için Şiddeti Önleme Kanunu  çıkarılmasını isteyen Geylan,  “Eğitim çalışanlarının güvenlik içinde çalışması yasal koruma altına alınmalıdır.Eğitimde şiddet her geçen gün daha da büyüyen ve engelleyemediğimiz bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğretmenlerin yıllar içinde toplumdaki statülerini kaybetmesiyle artış gösteren şiddet olaylarına her fırsatta dikkat çeksek de ne yazık ki hala bir önlem alınmamıştır. Yeni eğitim-öğretim yılı umutla başlarken, eğitim çalışanlarına yönelik şiddet haberlerine tanık olup, umutsuzluğa gark edilmek istemiyoruz. Dolayısıyla eğitim çalışanlarının saygınlığını artırmak hayat memat meselesidir. Türk Ceza Kanunu’nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddet ayrı bir suç tipi olarak düzenlenmeli, eğitimcilere yönelik Şiddeti Önleme Kanunu çıkarılmalı, eğitim çalışanlarının güvenlik içinde çalışması yasal koruma altına alınmalıdır” diye konuştu.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TES Genel Başkanı Ceylan, Denizli’den seslendi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör