poyrazoğlu otomotiv
23 Mayıs 2019 Perşembe

Tekstil eğitimi ağlıyor

Bir tekstil ülkesi olan Türkiye’de tekstil mühendisliği eğitiminin en zor günlerini geçirdiğini belirten Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Üniversitelerimizdeki tekstil fakültelerinin durumu insanın içini acıtır derecede dramatik bir halde” dedi.

23-11-2018 16:06

Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, son dönemde hemen hemen her sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe de yaşanan nitelikli insan kaynağı ihtiyacı konusunda çarpıcı tespitlerde bulundu.

“Ülkenin en önemli sektörü”

Bir tekstil ülkesi olan Türkiye’de tekstil mühendisliği eğitiminin bugüne kadarki, en zor günlerini geçirdiğini ifade eden Keçeci, “Türkiye’nin tekstil ürünleri ihracatı 25,2 milyar dolar seviyelerinde. Sektörün ülke genelindeki istihdamı 918 bin 174 kişi ile toplam istihdamın yüzde 7’sini oluşturuyor.  Tekstil ve hazır giyim sektörü, ürettiği doğrudan, dolaylı ve uyarılmış brüt katma değer ile de ülkemizin en önemli sektörü. Ayrıca sektörün ülke geneline yayılan işletme yapısı ile girişimcilik ve istihdam yaratma yönünden de Türkiye için en kritik, en canlı, en fazla katma değer üreten iş ve yatırım alanlarından biri olduğu ortaya çıkıyor” dedi. 

“İçimiz acıyor”

Daha farklı tekstil ürünleri üretilebilmesi ve tekstilde daha çok katma değer yaratabilmesi için Sanayi Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin önemli proje ve çalışmalar yaptığını sözlerine ekleyen Keçeci, “Bu çalışmaların gerçekleştirilebilmesi, başarılı olması ve neticelendirilebilmesi için en önemli unsur insan faktörüdür. İnsanımızı bu konuda daha iyi yetiştirebilmek ve bu maksadımızı gerçekleştirecek yetkinliklere ve yeterliliklere sahip olmasını sağlamak en önemli kriterimizdir. Bunun için ülkemizde meslek liseleri, meslek yüksek okulları ve özellikle de üniversitelerde tekstil bölümleri açılmış ve insanımızı bu konuda eğitmek için hazır beklemektedirler. Şurası bir gerçek ki, günümüzde meslek okullarında tekstil bölümlerine öğrenci bulmak ve tekstil bölümlerinden öğrenci yetiştirmek artık neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bir diğer taraftan üniversitelerimizdeki tekstil fakültelerinin durumu ise insanın içini acıtır derecede dramatik bir haldedir” diye konuştu.

“Üniversiteler öğrenci bulamıyor”

Tekstil sektöründe arzu edilen teknolojiyi yaratacak, modayı takip edecek, yeni ürünler tasarlayacak ve üretecek insanların öncelikle eğitimli ve mühendis olması gerektiğini ifade eden DSO Başkanı Keçeci, “Bugün üniversitelerimiz, bu sene gerçekleşen üniversite sınavları ve yerleştirmeler neticesinde, tekstil bölümlerine öğrenci bulamamaktan dolayı ne yapacaklarını düşünmektedirler. Üniversitelerimizin tekstil fakülteleri, bünyesindeki öğretim görevlileri, çalışanları ve tüm personeliyle eğitim vermek için adeta öğrenci bekler duruma gelmişlerdir. Bu durum gerçekten vahimdir. Nedenlerini mutlaka iyi analiz ederek bulmak gerekir. Neden gençlerimiz ülkemizin en önemli sektöründe mühendis olmak için bu fakültelere ve bölümlere müracaat etmiyorlar. Ya da üniversitelerimiz neden bu bölümlerine öğrenci bulamıyorlar? Türk Tekstil Sanayi ve tekstil ile ilgilenen tüm sanayicilerimiz için çözüm bekleyen en önemli memleket sorunlarından birisinin bu olduğunu düşünüyorum” dedi. 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Tekstil eğitimi ağlıyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör