poyrazoğlu otomotiv
22 Mayıs 2019 Çarşamba

“Tek adam bütçesini kabul etmiyoruz”

Birleşik Kamu-İş Denizli İl Temsilcisi Namık Kemal Aydoğan, TBMM komisyonunda görüşülen 2019 Bütçesi’ni değerlendirdi. Aydoğan, “Memurun, işçinin, emekçinin adının olmadığı bir bütçe. Bizler tek adam bütçesini asla ve asla kabul etmiyoruz” dedi. 

20-11-2018 11:14

TBMM Komisyonlarında görüşülen 2019 Bütçesi’nin yeni rejimin yeni bütçesi olarak öne çıktığını ve  yeni  bütçede yurttaşa, emeğe ve emekçilere yer verilmediğini ileri süren Birleşik Kamu –İş Denizli Temsilcisi Namık Kemal Aydoğan,  “2018 yılında 762 milyar 753 milyon lira  olan merkezi yönetim bütçesi 2019 yılında 960 milyar 975 milyon TL'ye yükseltilmektedir.  Yeni bütçe tasarısıyla birlikte en büyük değişimlerden biri Cumhurbaşkanlığı bütçesinde yaşanacak. 2018'de 845 milyon TL olan cumhurbaşkanlığı bütçesinin 2019 yılında yüzde 233 artışla 2 milyar 818 milyon TL'ye yükseltilmesi planlanıyor” dedi. 

Bir diğer yüksek artışın Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinde gözlendiğini ileri süren Aydoğan,  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesinin 7 milyar 774 milyon TL'den 10 milyar 445 milyon TL'ye çıkarılmasının planlandığını, buna rağmen eğitime  ayrılan payın  son dört yıldır azaldığını dikkat çekti.  Aydoğan, “Cumhurbaşkanı dünyanın 500 üniversitesi arasına girebilen temsilcimiz olmadığından şikâyet ede dursun, listelere girme potansiyeli en yüksek ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ gibi üniversitelere ödenek ayırırken devletin cimri davranması dikkat çekiyor. Söz konusu üç üniversiteye sırasıyla yüzde 12, yüzde 11,3, yüzde 12 bütçe artışı öngörülürken; oy deposu muhafazakâr kentlerin üniversitelerine yüzde 20, yüzde 30 daha fazla harcama olanağı tanınıyor. Bu durumun kendisi de yükseköğrenimin iktidar eli ile nasıl açık açık siyasallaştığını da açık kanıtını oluşturuyor” diye konuştu. 

Yeni bütçenin tek adam bütçesi olduğunu dile getiren Aydoğan, “Sonuç olarak; yeni bütçe otoriter bir zihniyetin ürünü olan tek adam bütçesidir Yeni bütçe iktidarın kendi mutlu azınlığına ve yandaşına destek olduğu sermayenin isteğine göre hazırlanmış bir bütçedir. Yeni bütçe başta eğitim olmak üzere yurttaşlarımızın kamusal haklarının giderek daha da kısıtlandığı bir bütçedir. Memurun, işçinin, emekçinin adının olmadığı bir bütçedir. Bizler tek adam bütçesini asla ve asla kabul etmiyoruz. Yeni bütçenin yurttaşın ve emekçinin hakkını asla ve asla gözetmediğini biliyoruz. Bu noktada emekten ve yurttaş yana bir bütçenin hazırlanması için sesimizi her alanda duyurmaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz” dedi.

Haber Merkezi 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Tek adam bütçesini kabul etmiyoruz”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör