etiler poyrazoğlu otomotiv
24 Şubat 2020 Pazartesi

TBMM Başkanlığından araştırma komisyonu kurulmasını istedi

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca,  Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin durumunun araştırılması amacıyla TBMM bünyesinde bir araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi. 

05-09-2019 12:15

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca,  Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin gündeme getirdiği metrekaresi yıllık 10 kuruştan ihaleye çıkarılan AOÇ arazileri sonrasında Atatürk Orman Çiftliği’nin imara açılan arazi miktarı, ihale yoluyla satılan ya da kiralanan arazileri, yapılaşma oranları, kesilen ağaç sayısı gibi meselelerin kapsamlı bir şekilde araştırılması, Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün mirasına ve vasiyetine uygun olarak Atatürk Orman Çiftliği’nin yönetilmesinde etkili bir politika oluşturulması ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması amacıyla TBMM bünyesinde araştırma komisyonu kurulmasını istedi. 

Atatürk Orman Çiftliği ile ilgili kamu kurumları tarafından hazırlanan en kapsamlı raporun 2003 yılında Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Devlet Denetleme Kurulu tarafından hazırlanan Atatürk Orman Çiftliği Taşınmazlarının Yönetilip İşletilmesine İlişkin Araştırma Denetleme Raporu olduğuna dikkat çeken Karaca, “ Yıllardır Atatürk Orman Çiftliği Arazileri imara ve yapılaşmaya açılarak talan ediliyor. Devlet de bunu izliyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal’in mirasına saygısızlık söz konusu. Atatürk Orman Çiftliği için TBMM bünyesinde bir komisyon kurulması ve gerekli önlemlerin alınması şart. Tarımsal ve kırsal kalkınmaya katkıda bulunmak amacıyla kurulan Atatürk Orman Çiftliği arazileri ranta ve talana açılmakta, kuruluş amacının dışında kullanılmaktadır. Ulu önderimiz Atatürk’ün mirasına çıkmak hepimizin görevidir. Satışı yapılan, özelleştirilen Atatürk Orman Çiftliği arazileri tespit edilmeli ve amacına uygun olarak çiftliğin yönetimi için yasal düzenlemeler yapılmalıdır” dedi. 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TBMM Başkanlığından araştırma komisyonu kurulmasını istedi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör