etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Ağustos 2019 Çarşamba

Tavas’ta Zeybekler Günü kutlandı

Tavas’ta 16 Mayıs Zeybekler Günü nedeniyle tören düzenlendi. Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, Tavas’ın Milli Mücadeleye destek veren ilk ilçe olduğu için 16 Mayıs’ın Zeybekler Günü ilan edildiğini söyledi.

17-05-2019 10:27

Tavas Kaymakamlığı bahçesinde düzenlenen Zeybekler Günü programı, Tavas Belediye çelenginin sunulmasıyla başladı. Günün önemi hakkında konuşma yapan Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık," 15 Mayıs 1919’da İzmir Yunanlılar tarafından işgal edilince yurdun dört bir tarafında direniş meşaleleri yakılmaya başlandı. Denizli, milli mücadele yıllarında bütün halkıyla birlikte mücadele eden illerden biridir. Ulusal bağımsızlığı için, milli onuru için tutsaklığa karşı koyarak kurtuluş destanını yazmıştır. Bu destanın neferlerinden biri müftü Ahmet Hulusi Efendidir. 16 Mayıs 1919 günü pazar yerindeki çarşıda Türk Bayrağımızın dikili olduğu yerde Milli Mücadele ateşi yakıldı’ dedi. 

16 Mayıs günü Tavas’ta Kaymakam Ali Rıza Bey’in  halkı Belediye Binası önüne toplayarak ne şekilde davranılacağı konusunda açıklamalarda bulunduğunu söyleyen İnamlık, “Kaymakamdan sonra Yarangüme Hakimiyet-i Milliye Okulu Öğretmeni Mehmet Ali Bey söz almış ve askerliği süresince Makedonya’da gördüğü Türklere yapılan zulümlerden bahsederek Yunanlılara karşı derhal harekete geçilmesi gerektiğini söylemişti. Cumhuriyet tarihine adını altın harflerle yazdıran rahmetli Ahmet Hulusi Efendi’nin milli mücadele için yaktığı meşaleye cevap veren Tavas halkı çarşı meydanında Hakimiyet-i Milliye Öğretmeni Mehmet Bey liderliğinde büyük bir miting yaptı. Davul ve zurnalar eşliğinde gönüllü askere gitmek için imzalar atıldı. Bu mücadele sonunda düşman Tavas’ımıza ayak basamadı. O gün taşla, sopayla yokluk içinde milli mücadeleye baş koyan Denizliler ve Tavaslılar tek bir düşman askerinin şehre girmesine izin vermeyerek tarihteki yerini almıştır” diye konuştu. 

Belediye Meclisi’nin 2016 yılında 16 Mayıs’ı Zeybekler Günü ilan ettiğini belirten İnamlık, “16 Mayıs 1919'da, atalarımızın başlattığı direniş meşalesini bugün aynı ruhla yüreklerimizde hissediyoruz. Hür ve bağımsız bir ülkenin bugününü bizlere armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kurtuluş mücadelesinde Denizli halkına önderlik yapan Müftü Ahmet Hulusi Efendi ile ülke savunmasında canını feda eden Milli Mücadele kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

Programa Tavas Kaymakamı Recep Öztürk, Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri,  daire amirleri, STK'lar, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda Tavaslı katıldı. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Tavas’ta Zeybekler Günü kutlandı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör