poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Tavas'ta 19 yetiştiriciye koç desteği 

Tavas’ta Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğünce  yürütülen Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi  kapsamında, 19 yetiştiriciye 42 baş karya ırkı koç dağıtıldı.  

13-07-2018 16:02

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Tavas’ta koç dağıtım töreni gerçekleştirdi. Programa İl Müdürü Yılmaz Erkaya, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, İl Müdür Yardımcısı Mehmet Atmacaoğlu, Tavas İlçe Müdürlüğü personeli ve  koyun yetiştiricileri katıldı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya, 2011 yılından 2018 yılına kadar Denizli’de Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi  kapsamında  171 yetiştiriciye 460 koç dağıtımı yapıldığını açıkladı.  Erkaya, yapılan değerlendirme neticesinde Tavas’ın  Kızılcabölük, Medet, Merkez, Vakıf, Kızılca, Aydoğdu, Sarıabat, Derinkuyu ve Garipköy mahallelerindeki  19 koyun yetiştiricisine 42 baş karya ırkı koç dağıtılmasının uygun görüldüğünü belirtti. 

Dağıtımı yapılan koçların Serinhisar’da elit taban sürü sahibi üreticilerden alındığını dikkat çeken Erkaya, “İlimizde küçükbaş hayvan varlığımız son 10 yılda yüzde 83'lük artışla 350 bin 408 baştan 616 bin 815 başa ulaşmıştır. Küçükbaş hayvanlarımızın 424 bin başı koyun, 192 bin 808 başı keçidir. Dolayısıyla bu artış ilimizi et ve süt üretiminde rekabet edebilir konuma getirmiştir. Denizli’de 7 bin 766 adet küçükbaş işletmesi bulunmaktadır. Bu işletmelerimizin büyük çoğunluğu orta büyüklükte işletmelerdir” dedi. 

Denizli’de karya ırkı koç kullanarak yetiştirilen koyunların et, süt ve döl verimlerini yüksek sürüler haline getirmek olduğunu söyleyen Erkaya, “Kan tazelemek, uygulanacak ıslah çalışmalarıyla karya ırkı koyun sayısını artırmak ve son dönemde talep edilen ırkın çoğalmasını hedefliyoruz. Her ne kadar küçükbaş hayvan varlığımız 605 bine ulaşmış olsa da hedefimiz  küçükbaş hayvan varlığımızı 1 milyonun üzerine çıkarmak” diye konuştu. 
Haber Merkezi 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Tavas'ta 19 yetiştiriciye koç desteği 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör