etiler poyrazoğlu otomotiv

Tavas Ovası’ndan bereket fışkırıyor

Denizli’nin en büyük ovalarından 530 bin dekarlık Tavas Ovası verimliliğiyle dikkat çekmeye devam ediyor. Ürün deseninin arttığı, modern tarımın en üst seviyelere ulaştığı, Tavas Ovası’ndaki tarım arazilerinde,  Kaymakam Recep Öztürk, Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Halil Nas ve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Tozlukoğlu incelemelerde bulundu.

13-09-2019 11:41

Üreticilerle birlikte olan heyet üreticilerin istek ve sorunlarını dinledi.  Göreve geldiği günden bu yana her daim çiftçinin yanında olan Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, “İlçe ekonomisine büyük katkı sağlayan tarım arazilerinde yetişen, aroması yüksek birçok ürünü Tavas’ımızda yetiştirmenin haklı gururunu bugün burada yaşıyoruz. Tavas Ovası çok farklı ürün çeşitliliğiyle ihracatta da adından söz ettirmeye başladı. Bölgenin ürün çeşitliliği konusunda uygun iklim özelliklerine sahip olması dolayısıyla ürün desenini arttırmak üreticimizin gelir düzeyini yükseltmek ve bu konuda çiftçilerimizi bilinçlendirerek onları daha iyi ve kaliteli ürün yetiştirmeye teşvik ediyoruz” dedi. 

Çiftçiler bilgilendiriliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yürütülen 13. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımları ve Destekleri kapsamında yatırımcılara Tavas Belediyesi,  İlçe tarım Orman Müdürlüğü ve Ziraat Odası Başkanlığı tarafından bilgilendirme toplantıları düzenlendiğini vurgulayan Başkan İnamlık, “Toplantılarda sağlanan hibe destekleri ve başvuru şartları hakkında bilgilendirme yapıldı. Yatırım niteliğinde olan yeni tesislere, kapasite artırımı ve teknoloji yenileme, bitkisel üretime yönelik alt yapı yatırımları, hayvansal üretim ve hayvancılık tesisine yönelik yatırımlar, kırsal turizm işletmeleri, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik sistemlerle hibe desteğinin sağlanması konusunda bilgi verildi” diye konuştu.

Özel aromalı kavuna ilgi yoğun

Altınova, Ebecik ve Sofular Mahalleri’nde  yetişen özel aroması ile dikkat çeken kavunların piyasada yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, “ İzmir başta olmak üzere yakın bölgemizden gelen toptancılar sabahın erken saatlerinde direk tarladan kamyonlara yüklemektedirler.  Pazarlamacı arkadaşlar kavunların yoğun ilgi gördüğünü bizler ile paylaştılar.  Üreticilerimiz tarlalarında kavunların kapış kapış kamyonlara yüklenip gönderildiğini belirtiyor. Tavas tarım potansiyeli oldukça yüksek bir ilçemiz. Bu potansiyeli sağlıklı, kaliteli ve katma değerli ürün yönetimine dönüştürmek ve bu ürünleri pazarlayabilmekte çok önemli. Tarım ve tarım ekonomisinin gelişmesi, ürün çeşitliliğinin arttırılması için elimizden gelen desteği üreticilerimize vermeye devam ediyoruz. Çiftçimizin yüzü güldükçe bizimde yüzümüz gülüyor” dedi. 

Ürün yelpazesi genişliyor

Tavas Ovası’nda ayçiçeği, karpuz, kavun, marul, patates, turşuluk salatalık, mısır, tütün, hububat, ayva, nar, cevizi, badem, kiraz, erik, üzüm üretimi yapıldığını, ürün yelpazesinin genişlediğini vurgulayan İnamlık, “32 bin dekar alanda 10 bin ton çerezlik ay çekirdeği üretimiyle verim ve kaliteden ödün vermeden Tavas ekonomisine 85 milyon lira katkı sağlayan üreticilerimizle gurur duyuyoruz. Türkiye’nin en kaliteli çerezlik ay çekirdeği Tavas’ta yetiştirilmektedir. Ayrıca 12 bin dekarlık alanda üretimi yapılan patent çalışmaları devam eden Tavas Kavunu çiftçimizin yüzünü güldürmeye devam ediyor.  Her bir köşesinden bal damlayan ovamızın daha verimli ve kaliteli ürün çeşitliliği konusunda her türlü adımı atmaya hazırız. Elinin değdiği her şeyi güzelleştiren, emeğini üretime geçiren çiftçilerimizin her daim yanındayız, olmaya da devam edeceğiz”  ifadelerini kullandı. Koray ÇAĞDAŞ

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Tavas Ovası’ndan bereket fışkırıyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör