poyrazoğlu otomotiv etiler

Taşıyıcı çiftler sağlıklı bebek sahibi olabilir

İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri, 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’nde Denizli Devlet Hastanesi Talasemi Merkezi’ne ziyaret etti, tedavi gören hastalarla pasta kesti. Uz. Dr.Selin Güler, anne baba adaylarına, “Bir dizi tedavi ile taşıyıcı çiftlerin sağlıklı bebek sahibi olması sağlanabiliyor” müjdesi verdi.

10-05-2018 17:36

8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’nde, Denizli Devlet Hastanesi Talasemi Merkezi’nde tedavi gören hastalar için etkinlik düzenledi. Etkinliğe Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcıları Uz.Dr.Fatma Aydeniz Ozansoy ve Ahmet Alper Tatcı, Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mehmet Erkaleli ve Denizli Talasemi Derneği Başkanı Turgay Besim katıldı.  Ziyarette serviste tedavi gören hastalara geçmiş olsun dileklerinde bulunuldu ve hastalarla birlikte pasta kesildi.
 
Talasemi Merkezi Sorumlu Hekimi olan Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uz. Dr. Selin Güler,  merkez hakkında bilgiler verdi.  Güler, Akdeniz Anemisi olarak bilinen talaseminin kalıtsal geçiş gösteren önlenebilir bir kansızlık hastalığı olduğunu,  genellikle bir yaşından önce solukluk, dalak büyüklüğü ve gelişme geriliği ile kendisini gösterdiğini söyledi. Güler; “Talasemi taşıyıcıları sağlıklı görünen, hasta olmayan, fakat hastalığı taşıyan ve çocuklarına geçirebilme ihtimali olan kişilerdir. Hastalığın ortaya çıkması için anne ve babanın her ikisinin de taşıyıcı olması gerekir. Taşıyıcılık evlenmeye engel değildir” dedi. 

Genetik bilimindeki gelişmelerle tüp bebek yöntemleriyle geliştirilen embriyolarda genetik incelemeler yapılması olanağı doğduğunu belirten Güler, “Embriyoda genetik tanı olarak bilinen Preimplantasyon Genetik Tanı adı verilen yöntemle hastalık saptanmayan embriyolar, anneye transfer edilerek, taşıyıcı çiftlerin sağlıklı bebek sahibi olması sağlanabilir. Hasta olanlarda ise ağır kansızlık vardır; anne, baba ve çocuğun tam kan sayımı, hemoglobin elektroforezi ve genetik tetkikleri yapılarak kesin tanı konur” diye konuştu.

Haber Merkezi
 
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Taşıyıcı çiftler sağlıklı bebek sahibi olabilir
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör