etiler poyrazoğlu otomotiv

Tarımın 5 projesi onaylandı 

Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından hazırlanan eğitim projeleri, Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) tarafından kabul edildi. Eğitim projeleri ile, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesinde görevli 120 veteriner hekim ve ziraat mühendisinin konu kapsamındaki donanımlarının yükseltilmesi hedefleniyor. 

03-10-2017 18:43

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Büyükbaş Hayvan Irklarının Tip Sınıflandırması ve Vücut Kondisyonu Tespiti Eğitimi” ile Merkezefendi İlçe Müdürlüğü’nün “Pratik Et Muayenesi Eğitimi”, Acıpayam İlçe Müdürlüğü’nün “Rasyon Hazırlama Eğitimi” konulu eğitim projeleri, Güney Ege Kalkınma Ajansının 2017 yılı Teknik Destek programı kapsamında desteklenmesi uygun bulundu. 

GEKA tarafından kabul edilen projelerin sözleşmesi, Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Yılmaz Erkaya, Merkezefendi İlçe Müdür Vekili Süleyman Özdemir ve Acıpayam İlçe Müdürü Abdurrahman Oymak ile  Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan arasında imzalandı. 

İmza Töreninde konuşan Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan, Denizli tarımına önemli katkıları bulunan Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün hizmet kapasitesinin artırılmasına yönelik bu tür projelere her zaman desteklerinin süreceğini belirtti.

Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Yılmaz Erkaya ise GEKA’nın bu dönemde beş projeye onay verdiğini belirterek, “ İl Müdürlüğümüz ve ilçe müdürlüklerinde  görevli ziraat mühendisi ve veteriner hekimlerin hizmet kapasitelerinin artırılması amacıyla gerçekleştirilecek olan ‘Büyükbaş Hayvan Irklarının Tip Sınıflandırması ve Vücut Kondisyonu Tespiti Eğitimi‘ ile  ‘Pratik Et Muayenesi Eğitimi‘ ve ‘Rasyon Hazırlama Eğitimi‘ konulu eğitimlerin,  işgücü kalitesini artırarak bölgesel gelişmeye olumlu ivme kazandıracak” dedi. 

120 PERSONELE EĞİTİM VERİLECEK
Projeler hakkında bilgi veren Erkaya, Ekim ayı içerisinde uygulanacak eğitim projeleri ile kurumda görevli 120 veteriner hekim ve ziraat mühendisinin konu kapsamındaki donanımlarının yükseltilmesinin hedeflendiğini belirtti. Erkaya, alınacak eğitim ile mevcut büyükbaş hayvancılık işletmelerinin günümüz normlarına uygun şartlarda faaliyet gösterebilmesi için büyükbaş hayvan ırklarının iklim ve arazi şartlarına göre belirlenmesi ve sürü yönetiminin doğru bir şekilde yapılabilmesi sağlanacağını açıkladı.  Bu sayede doğru sürü projeksiyonu uygulayan hayvancılık işletmelerinde en büyük girdi maliyeti olan yem giderlerini azaltmak ve çevreye duyarlı işletme sayılarını artırmağı hedeflediklerini açıklayan Erkaya, veteriner hekimlere yönelik etin sağlıklı olarak kesim ve muhafaza konusunda hizmet kapasitelerini artırmak suretiyle güvenilir gıdaya erişimin sağlanacağını vurguladı. 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Tarımın 5 projesi onaylandı 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör