etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

“Tarım sektörü yeni rant alanı olarak görülüyor”

Ziraat Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Gülhan Saruhan,  tarım sektörünün iç ve dış sermaye için yeni rant olanı olarak görüldüğünü ile sürerek, “Ülkü tarımı ipotek altına alınıyor” dedi. 

12-01-2019 11:17


Modern ve teknik anlamda tarımsal öğretimin, Osmanlı Döneminde kurulan Ziraat Okulları ile başladığını ve Cumhuriyet döneminde fakülte düzeyinde devam ettiğini belirten Ziraat Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Gülhan Saruhan,   “Bugün ülkemizde 40 adet ziraat fakültesi vardır. Her yıl 4 bin 500 – 5 bin  civarında genç meslektaşımız aramıza katılmakta ve Türkiye tarımına hizmet vermeye çalışmaktadır. Ancak üniversitelerimizin fakültelerinin alt yapı ve formasyon sorunları vardır. Nicelik sorunu çözümlenmiş ama nitelik olarak  ele alınması gerekir” dedi. 

Tarımsal öğretimin 173. yıl dönümü dolayısıyla yazı açıklama yapan Saruhan, tarım sektörünün Türkiye genelinde ve Denizli özelinde yaşadığı sorunları ortaya koydu,  “Bu gün tarımdaki alt yapı sorunlarının bir türlü çözülmemiş olması, küçük üreticinin tasfiyesine yönelik yeni üretim ilişkilerinin geliştirilmesi, buna bağlı olarak tarımsal üretimin yeniden şekillendirilmesi, tarım ve gıda alanının iç ve dış sermayenin denetimine girmesi gibi  etkenler tarım ve gıda sektöründe tahribata yol açmakta, ülkemiz bu alanlarda ipotek altına alınmaktadır. Artık tarım sektörü, iç ve dış sermaye için yeni rant alanı olarak görülmektedir” diye konuştu. 

Saruhan, çözüm önerilerini,   “Kendi gereksinimlerimiz ve ülkemizin özgün iklim ve toprak koşullarına göre, bağımsız tarım politikasının kurgulanması ve ivedilikle uygulamaya geçilmesiyle mümkün olacaktır. Yatırım, üretim, istihdam süreçlerinde ‘tarım çok önemli bir sektördür’ ve doğası gereği mutlak desteğe ihtiyacı vardır. Türkiye; acilen merkezi planlamacı, kamunun piyasada etkin rol aldığı, yatırımcı, dışa bağımlılığı kıran, teknolojiyi kullanan, rekabet gücünü yükselten, doğal kaynakları koruyucu ve geliştirici, gıda güvenliğini sağlamayı temel hedef olarak belirleyen, politikaları uygulamak zorundadır” sözleriyle sıraladı.

Haber Merkezi

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Tarım sektörü yeni rant alanı olarak görülüyor”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör