poyrazoğlu otomotiv etiler

Tarihi zaferin 843. yılı anıldı 

Anadolu’da Türklerin hakimiyetinin kesinleştiği ve 843 yıl önce Çivril ilçesinde yaşanan Miryokefalon Savaşı’nın  yıl dönümünde anma programı düzenlendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği program 843 yıl önce tarihi zaferin yaşandığı Düzbel'de gerçekleştirildi. 

19-09-2019 15:00

Anadolu’da Türk hakimiyetinin kesin olarak kabul edildiği 1176 yılında 17 Eylül’de yapılan Miryokefalon Savaşı’nın 843. yılı düzenlenen etkinliklerle anıldı. Büyükşehir Belediyesi ve Çivril Belediyesi işbirliğinde 843 yıl önce savaşın yapıldığı Çivril İlçesindeki Düzbel Mahallesi’nde düzenlenen programa, Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, Denizli Büyükşehir Başkanvekili Ali Değirmenci, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural ve vatandaşlar katıldı. Düzbel Mahallesi’nde kortej yürüyüşü ile başlayan etkinlikler  Mehter Takımının ve Halk Oyunları Grubu'nun gösterileri ile devam etti. Etkinlik kapsamında Miryokefalon Zaferi hakkında Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Kılıç, katılımcılara bilgi verdi.

"Anadolu’nun tapusunun alındığı yer Çivril topraklarıdır"

Prof. Dr. Kılıç, “Bu öyle bir zafer ki, coğrafyalara sığmaz. Zaferin büyüklüğü nedeniyle pek çok kent bu savaşı sahipleniyor. Ben tarihçiyim, belgelere göre konuşmak zorundayım. Anadolu’nun tapusunun alındığı yer Çivril topraklarıdır” diye konuştu. Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural ise açılış konuşmasında, Miryokefalon Zaferi’nin Çivril için çok büyük bir önemi olduğuna dikkat çekerek, “Bu savaş Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türk dünyası açısından en büyük zaferdir. Miryokefalon Savaşı,  Düzbel, Çivril ve Denizli için ayrı bir öneme sahiptir. Benim atalarım bu topraklarda Bizans imparatorunu yenmiş, haçlı ordularını durdurmuştur” dedi. 

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, zaferin yaşandığı Düzbel Mahallesi’nde anma programını gerçekleştirmenin gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. AK Parti Milletvekili Ahmet Yıldız ise, Orhun Anıtları'nın bilinen ilk yazılı eser olduğunu belirterek, "Bu anıtlar aslında bir siyasetname. O zamanki Türk liderlerinin edindikleri tecrübeler ışığında Türk milletinin geleceğine yönelik öğütleri var. Ecdadımızla ne kadar gurur duysak az. Bugün Anadolu toprakları yeniden uyanmış halde. Kurtuluş Savaşı ile beraber özgüveni kazanmış vaziyette. Bugün zaferler ekonomide kazanılıyor, diplomaside kazanılıyor" diye konuştu. Konuşmanın ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuar sanatçıları tarafından kahramanlık türküleri seslendirildi. 

Miryokefalon Zaferinin 843. yılı anma programları kapsamında bugün de Çatalçeşme Oda Tiyatrosu'nda panel ve sunumlar gerçekleştirilecek. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Tarihi zaferin 843. yılı anıldı 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör