poyrazoğlu otomotiv

Tarih vurgununa polis engeli

Denizli Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından durdurulan şüpheli araçta yapılan aramada, şoför koltuğunun kılıfına saklanan 107 parça tarihi eser ele geçirildi. Olayla ilgili bir kişi gözaltına alındı.

14-03-2018 18:29
" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

Emniyet Müdürlüğü’nün tarihi eser kaçakçılığı yapmak isteyen şahıs ve organizasyonların yakalanmasına yönelik başlatılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri durumundan şüphelendikleri seyir halindeki bir aracı takibe aldı. Gerekli tedbirler alındıktan sonra takibe alınan araç durduruldu.  Yapılan detaylı aramada aracın şoför koltuğunun kılıfına gizlenmiş vaziyette poşet içerisinde tarihi eser olabileceği değerlendirilen üzerinde değişik figürlerin bulunduğu 106 adet sikke ve 1 adet haç şeklinde kolye ucu bulunarak el kondu.
Denizli Müze Müdürlüğü’nce yapılan tespitler sonucu ele geçirilen kültür varlığı gümüş, bronz ve pirinç cinsinde olan sikke ve haç röliker ismi verilen kolye ucunun tarihi eser olduğu ve Roma, Helenistik, Bizans, İslami Dönemlere ait olduğu tespit edildi.
Ele geçirilen ve üzerlerinde şehirleri simgeleyen tanrı ve tanrıça figürlerinin, Roma İmparatorluğuna ait büst figürünün bulunduğu, Osmanlıca yazıların olduğu sikke ile kolye ucu Müze Müdürlüğü’ne teslim edilirken, gözaltına alınan bir kişi hakkında yasal işlem başlatıldı.  
Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Tarih vurgununa polis engeli
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör