poyrazoğlu otomotiv
23 Mayıs 2019 Perşembe

Süt üreticisi dertli 

Serinhisar’da süt üreticileri, inekleri bir bir satıyor.  Sattıkları süt birim fiyatlarının maliyeti karşılamadığı gerekçesiyle ineklerini satışa çıkarmayı düşünen üreticilerden Münevver Ertuğrul,  “Süt zaten ucuz. Bir de sattığımız sütün parasını alamıyoruz. Böyle devam ederse hiçbir firma ilçeden süt alamayacak” dedi. 

11-08-2018 11:41

Denizli’de süt üreticileri,  sütün maliyeti karşılamadığı gerekçesiyle ineklerini satışa çıkarıyor.  Sütün litresini 1.40 liradan satan Serinhisarlı süt üreticileri, ayrıca sattıkları sütün parasını alamamaktan dertli.  Sayıları, 2015 yılında 3 bin 960 iken, 2016’da 3 bin 700’e, 2017’de ise 3 bin 450’e gerileyen süt ineklerini  kesime gönderen üreticiler, böyle devam ederse hiç bir firmaya süt vermeyeceklerini söyledi. 

Serinhisar’da 12 yıldan beri süt inekçiliği yapan ve 13 ineği bulunan Münevver Ertuğrul, “Süt fiyatları zaten ucuz. 1,40 liradan süt veriyoruz, kilosu 75 kuruştan  yem alıyoruz.  Fiyatlardan dolayı yaşadığımız mağduriyet yetmiyormuş gibi bir de sattığımız sütün parasını alamıyoruz. Kooperatife yem karşılığında süt veriyorduk. İki üç aydır ne sütün parasını ne de yemimizi alabildik. Bir çok üretici hayvanlarını satışa çıkardı. Böyle devam ederse ben de ineklerimi kesime vereceğim” dedi. 
Şengül BOZ 


 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Süt üreticisi dertli 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör