poyrazoğlu otomotiv
23 Mayıs 2019 Perşembe

Sudaki bakterileri belirleyen cihaz tasarladılar

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğrencileri, su içindeki baterileri tespit eden cihaz tasarladı. 

11-08-2018 11:47

PAÜ Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği  Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Koluman yönetiminde Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Özge Oral ve Kadir Demirci, sularda ağır metal bulaşmasını gösterecek bir tespit cihazı tasarladı. Tasarlanan cihazın, sahra koşullarında içilebilir su sıkıntısı çeken askerler için mevcut kaynağın ağır metal kirliliğine dair önemli bir gösterge olmasına ek olarak, aynı zamanda bir bakteri kullanılarak yapıldığından dolayı farklı bir bakış açısı taşıdığı bildirildi. İlk çalışmaları tamamlanan cihazın kalite yönetim protokollerine bağlı kalınarak doğrulama ve geçerli kılma çalışmalarının devam ettiği açıklandı.

Koluman’ın yönetiminde Biyomedikal Mühendisliği öğrencilerinden Hüsra Tuncer ve Atakan Eryıldız ise, gıdalarda dışkı bulaşmasını gösterecek önemli patojenlerden ve indikatörlerden birisi olan escherichia coli baterisi varlığını belirleyecek bir tespit cihazı tasarladı. Cihazın en önemli özellikleri arasında, kısa süre içerisinde gıdada dışkı kökenli bulaşma olup olmadığını ölçmesi ile hastalık kaynağı olan bakterinin varlığını göstermesi yer alıyor. İlk çalışmaları tamamlanan cihazın helal gıda sektöründe öncelikle Türkiye için ve takiben küresel katma değer sağlaması hedeflendiği belirtildi. 
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Sudaki bakterileri belirleyen cihaz tasarladılar
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör