poyrazoğlu otomotiv
22 Mayıs 2019 Çarşamba

Stratonikeia ayağa kaldırıldı

Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Bilal Söğüt, Muğla’da kazı çalışmaları süren Stratonikeia Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesini amaçladıklarını söyledi. 

20-11-2018 17:17

Denizli dışındaki antik yerleşimlerde kazı çalışmalarını sürdüren Pamukkale Üniversitesi, Muğla’daki antik Stratonikeia kentinde 70 kişilik ekiple kazı ve restorasyon çalışmayı yürütüyor. Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr.Bilal Söğüt,  Stratonikeia ve Lagina kazılarında başkanlık yapıyor. Prof. Dr. Bilal Söğüt, Muğla’nın Yatağan İlçesi’ndeki Stratonikeia antik kentinde 2018 yılı itibariyle kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları sonucunda çok önemli tarihi yapıları ayağa kaldırdıklarını belirterek,  “Stratonikeia’nın UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesini amaçlıyoruz” dedi.

Kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Pamukkale Üniversitesi tarafından yürütüldüğünü belirten Prof. Dr. Bilal Söğüt,  Stratonikeia antik kentinin, Karya Bölgesi’nin en önemli kentlerinden biri olduğunu ve Anadolu’nun yerli halkı olan Karyalılar ve Leglere ait bir yerleşim yeri olması özelliğini taşıdığını belirtti. Söğüt, “O dönemden Cumhuriyet dönemine kadar yaşamış ve yaşanmış bir kent. Dünyanın en büyük mermer kenti olan Stratonikeia’da 1977 yılında Prof. Dr. Yusuf Boysal başkanlığında başlayan kazı faaliyetleri, o tarihten günümüze devam ediyor. Bu bölgeye ilk kez 1993 yılında Lagina antik kenti çalışmalarına katılmak için gelmiştim. O dönemde doktoraya başlama aşamasında genç bir öğretim elemanıydım.  Nitekim arkeoloji alanında Pamukkale Üniversitesi’nin elde ettiği başarılar, sonraki dönemde üniversite bünyesinde kurulacak olan Arkeoloji Enstitüsü’nün de habercisiydi.  Günümüzde Pamukkale Üniversitesi yönetiminin arkeoloji alanında ve Stratonikeia Antik Kenti kazılarında üstlendiği öncü rol ile çok ileri bir seviyeye geldik. Stratonikeia’yı Pamukkale Üniversitesi olarak yaptığımız çalışmalarla çok farklı bir seviyeye çıkardık” diye konuştu. 

Pamukkale Üniversitesi’nin 4 antik kentteki çalışmasının Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından desteklendiğini belirten Söğüt, “Üniversite olarak Arkeoloji Enstitüsü’ne sahip olmamızın dışında, bu yıl GEKA tarafından ikisi Stratonikeia, biri Laodikeia ve biri de Tripolis olmak üzere 4 projeyle desteklenen tek üniversiteyiz. Yaklaşık 70 kişilik bir ekiple, inanılmaz bir coşku ve heyecan içinde her dönemden eserleri gün yüzüne çıkarıyor; konserve ediyor ve sergiliyoruz. Stratonikeia antik kentine ziyaretçileri bekliyoruz” dedi. 
Haber Merkezi  

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Stratonikeia ayağa kaldırıldı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör