poyrazoğlu otomotiv etiler

Soğutularak hayata tutundular 

Yaşadıkları sorunlar nedeniyle beyin oksijenlenmesi bozulan 5 bebek, Özel Denizli Tekden Hastanesi’nin  Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde beyin soğutma işlemi ile hayata tutundular. 

12-02-2018 13:47

Bebeklerin sağlık durumu hakkında bilgi veren Özel Denizli Tekden Hastanesi Eğitim Direktörü ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Yenidoğan Uzmanı  Doç. Dr. Osman Öztekin, beş bebeğin de doğdukları merkezlerde yaşadıkları farklı sorunlar nedeniyle beyinde oksijenlenmelerinin bozulduğunu ve acil tedavi gereksinimi nedeniyle farklı illerden sevk edildiklerini bildirdi.

Doç.Dr.Öztekin, bebeklerde gelişen beyin hasarının ilerlemesinin durdurulması amacıyla beyin soğutma işlemi uyguladıklarını, bebeklerin uzun  ve zorlu süreçlerden geçtiğini , özverili takip sonucu bebekleri taburcu edebilmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Doç Dr. Osman Öztekin ayrıca doğum sırasında farklı nedenlerle beyin oksijenlenmesi bozulan hastalara çok acil tedavi gerektiğini belirterek bu gibi durumlarda zaman kaybedilmeden uygun merkez arayışına girilmesi gerektiğini vurguladı. 

BEYİN SOĞUTMA İŞLEMİ İLE HAYATA TUTUNDULAR
Doç.Dr. Öztekin, “Çay bebek Afyonkarahisar’dan, Yıldız   ve Küçükkeleş bebek Kütahya’dan,  Savaş ve Tekin bebek  ise  Uşak’tan Denizli Tekden Hastanesi  Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne beyin oksijenlenme sorunu gelişmesi nedeniyle doğdukları merkezden acil şartlarda getirildiler. İlk müdahalesi yapılan bebeklere zaman kaybedilmeden beyin soğutma (hipotermi) işlemi başlatıldı. 3 gün süren beyin soğutma işlemi ardından yoğun bakımı ünitesindeki takipleri yaklaşık 2 ile 4  hafta arasında süren bebekler annelerinin kucağında taburcu edildiler” dedi. 

Beyinde oksijenlenme sorunu yaşayan bebeklere uygulanan beyin soğutma yöntemi  ile ilgili bilgi veren Öztekin, “Anne karnında veya doğum sırasında öngörülemeyen  farklı nedenlerle beyni  oksijensiz  kalan bebeklerde  ölüm,  zihinsel  veya bedensel engelli olma riski yüksek oranlarda  artmaktadır. Bu tür bebekler de gelişebilecek olumsuzluklar hipotermi olarak adlandırılan beyin soğutma yöntemiyle en aza indiriliyor. Hipotermi tedavisinin bu konuda yeterli donanıma ve tecrübeli ekibe sahip merkezlerde yapılması önem teşkil ediyor” diye konuştu.
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Soğutularak hayata tutundular 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör