etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Ağustos 2019 Çarşamba

Sigarayı bırakmanın tam zamanı

Merkezefendi Sağlıklı Hayat Merkezi Sigara Bırakma Polikliniği’nde görevli Dr. Eylem Küçükebe içinde bir çok zararlı madde bulunan sigarayı bırakmak için Ramazan ayının uygun bir dönem olduğunu, sigarayı bırakmak isteyenleri Sigara Bırakma Polikliniklerine beklediklerini söyledi. 

08-05-2019 17:12

Dr. Eylem Küçükebe, Ramazan ayının insanların özgür iradelerinin en güçlü dönemlerinden biri olduğunu, yapılan araştırmaların nikotin bağımlılarının büyük bir bölümünün Ramazan ayında sigara alışkanlığından kurtulduğunu gösterdiğini söyledi. Sigara bırakmak isteyenlerin poliklinikte ayrıntılı sigara öyküsünün değerlendirildiğini belirten Küçükebe; “Sağlıklı Hayat Merkezimizde çalışan psikologlar ile motivasyon arttırıcı görüşme randevusu kişiye özel olarak ilk haftalar içerisinde planlanmakta ve yine Sağlıklı Hayat Merkezimizde çalışan Diyetisyenlerden Sağlıklı Beslenme Eğitimi ilk bir ay içerisinde grup eğitimi şeklinde gerçekleştirilmektedir” dedi. 

 İlk başvuruda tansiyon, kilo, karbonmonoksit ölçümü ve  akciğer grafisi değerlendirmesi sonucunda bireye özgü uygulanan farmakolojik ilaç tedavisi kullanıldığını belirten Küçükebe, “Sağlık Bakanlığı tarafından ilaçlar ücretsiz olarak verilmektedir. İlk 15 gün içerisinde ve aylık yüz yüze kontrol görüşmeleri yanında telefon ile yapılan görüşmeler tedavinin yakın izlemi açısından önemlidir. İftardan sonra sigara içilen ortamlara girilmemesi gerekir. Oruç açıldıktan hemen sonra sigara içmenin kalp krizine bile neden olabileceği unutulmamalıdır. Sigara içme isteği olduğunda hemen bir bardak su içmek veya yemekten sonra mutlaka dişlerin fırçalanması ve ağız gargarasının kullanılması sigara isteğini azaltacaktır. Yine iftardan sonra 15 dakika yürümek de faydalı olabilir” diyerek tiryakileri sigarayı bırakmak için merkeze davet etti. Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Sigarayı bırakmanın tam zamanı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör