poyrazoğlu otomotiv

Sigara en önemli ölüm nedeni

Yeşilay Denizli Şube Başkanı Bünyamin Yakar, günümüzde tütün kullanımının dünyada tek başına en önemli ölüm nedeni olduğu kaydederek, “Dünyada 15 yaş üzeri her üç erişkinden biri sigara kullanıyor” dedi. 

31-05-2018 15:45

Bünyamin Yakar, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü, dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyada tütün kullanımına bağlı hastalıkla nedeniyle her yıl 2 milyon kişi hayatını kaybettiğini, Türkiye’de ise tüm ölümlerin yüzde 23’nün sigaradan kaynaklandığını belirtti. Günümüzde tütün kullanımının, dünyada tek başına en önemli ölüm nedeni olduğunu vurgulayan Yakar, dünya üzerinde yaklaşık 1,2 milyar insanın sigara kullandığını hatırlattı. 

Tütünden kaynaklı hastalıklar sebebiyle her yıl 6 milyon kişinin hayatını kaybettiğini ve bu ölümlerin 2 milyonunun kalp damar hastalıklardan kaynaklandığını ifade eden Yakar, “Uzmanlar tütün kullanımı bu şekilde devam ettiği takdirde Türkiye’de ise 2030 yılına gelindiğinde ölen kişi sayısının 8 milyonu geçeceğini belirtiyor. Dünya Sağlık Örgütü tütün kullanımının zararlarına dikkat çekmek, ülke politikalarını gözden geçirmek, yeni politikalar üretmek ve DSÖ’ye bağlı üye ülkelerde tütün kullanım oranlarını gözden geçirmek amacıyla her yıl 31 Mayıs’ı, Dünya Tütünsüz Günü olarak ilan etmiştir. Her yıl bir slogan ile çalışmaların yapıldığı 31 Mayıs’ın, DSÖ tarafından bu yılın sloganı ‘Tütün kalbinizi kırar!’ olarak belirlenmiştir” dedi. 

Yeşilay’ın Sağlık Bakanlığı’yla birlikte sigarayı bırakmaya yönelik ‘Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma’ kampanyasını hayata geçirdiğini belirten Yakar, “ Bilimsel alt yapılı, uzman kadrolarla hazırlanan bu kampanyada bilhassa dijital medya kanalları kullanılarak sigara bağımlılığına yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Sigarayı bırakmak isteyenlere özel programların hazırlandığı birakabilirsin.org sitesi yanı sıra kamu spotları da sigara bağımlısı ve sigarasız yaşam üzerinden mesajlarını veriyor” diye konuşarak kullanıcıları sigara bırakmaya davet etti.
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Sigara en önemli ölüm nedeni
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör