poyrazoğlu otomotiv etiler

Serinhisarlı çocuklara obezite taraması

Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki sağlık kuruluşlarının sağlıklı beslenme ve obezite  birimlerinde görevli sağlık çalışanlarıyla yapılan toplantıda  birimlerin işleyişi değerlendirildi. Toplantıda Serinhisar’da 6-14 yaş grubundaki öğrencilerde yapılan obezite taramasının sonuçları da ele alındı.

01-03-2018 16:20

Toplantıya Sağlık Müdürü Dr. Berna Öztürk, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mehmet Bostancı, Prof. Dr. Ahmet Ergin, Doç. Dr. Özgür Sevinç, Doç. Dr. Nurhan Meydan Acımış ve Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı obezite birimlerinde çalışan sağlık çalışanları katıldı.

Toplantıda geçen yıl sağlıklı beslenme ve obezite birimlerine başvuran kişilerin verileri değerlendirilerek, obezite ile mücadele konusunda yapılan eğitimler paylaşıldı. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından 2016 yılında yapılmış olan Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması’nın bulguları sunuldu. Pamukkale Üniversitesi ve İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Serinhisar bölgesinde 6-14 yaş grubu okul çocuklarında obezite sıklığı ve obeziteyi etkileyen faktörlerle ilgili yapılan araştırmanın sonuçları Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı tarafından anlatıldı.

SERİNHİSARLI ÇOCUKLAR OBEZİTE TARAMASINDAN GEÇTİ

Sağlık Müdürü Dr. Berna Öztürk, obezitenin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ve önlenmesinde organize ve sistematik çalışma gerektiğini söyledi. Pamukkale Üniversitesi ve İl Sağlık Müdürlüğü arasında yapılan protokolle Serinhisar’da obezite taraması gerçekleştirdiklerini söyleyen Öztürk, “Obezitenin önlenmesi için birimlerimizle sürekli  istişare içindeyiz. Pamukkale Üniversitesi ve İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Serinhisar ilçesindeki tüm ilköğretim okullarında, 6-14 yaş arasında boy-kilo ölçümü yapılarak öğrencilerdeki obezite oranı ile ilgili durum tespiti yapıldı. Öğrencilerin beslenme alışkanlıkları ile ilgili anket uygulandı. Biz Sağlık Müdürlüğü olarak obeziteyle mücadelede  ortak çalışma yapmaya her zaman hazırız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Serinhisarlı çocuklara obezite taraması
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör