poyrazoğlu otomotiv etiler

Serinhisar’da toz isyanı

Serinhisar’daki taş ocaklarından çıkan toz ilçe sakinlerini isyan ettirdi.   AK Partili Belediye Başkanı Mehmet Kobaş’ın eşi Emine Kolbaş, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda ilçede toza bağlı KOAH hastalığının arttığı ileri sürerek, “Bu işe dur diyelim, geleceğimize çocuklarımıza sahip çıkalım” çağrısında bulundu. 

16-04-2018 17:16

Serinhisar’da bulunan üç taş ocağı nedeniyle ilçe halkının toz soluduğu ve ocaklardan kalkan tozun rüzgarla birlikte yerleşim yerlerine  taşındığını  söyleyen Serinhisar Belediye Başkanı Mehmet Kobaş’ın eşi  Serinhisar Bilişim ve Gelişim  Derneği Başkanı Emine Kobaş,sosyal medyada kampanya başlattı. 

Başkanın eşi sosyal medya hesabından  yaptığı paylaşımda, “Astım, KOAH ve Akciğer kanseri olayları o kadar çok arttı ki. Bunu söyleyen doktorlar ve eczacılar. Taş ocakları ruhsatlarını alırken, sulu kırım yapacaklarına yani çalışırken toz kalkmaması için su püskürteceklerine, patlatma yaparken çok dinamit kullanıp etrafa zarar vermeyeceklerine dair teminat vererek ruhsat alıyorlar. Ama bütün bu verilen söz ve yazılan talimatlar kağıt üzerinde kalıyor. İş ruhsat aldın mı bitiyor. Ondan sonra vatandaşın derdi başlıyor. Astım, KOAH ve akciğer kanserinden deva bulmak için doktor doktor koşuyor. Kurala uyup uymadıkları yetkililerce kontrol ediliyor mu bilmiyoruz” diyerek soruna çözüm istedi.

Konuyla ilgili imza kampanyası başlatacaklarını da duyuran Kobaş, “Tüm anneleri, sivil toplum kuruluşlarını, siyasi parti temsilcilerini, muhtarlarımızı, çiftçilerimizi, duyarlı vatandaşlarımızı bir araya gelmeye tepkimizi göstermeye davet ediyorum” çağrısında bulundu. 

Aşağı Mahalle Muhtarı  Fehmi Hamamcı ise  çözümün taş ocaklarının taşınması olduğunu söyledi. Hamamcı,  “Ya Serinhisar yerinden başka yere taşınacak ya da bu tesisler buradan taşınacak. Kimsenin işinde kazancında gözümüz yok. Ürettikleri malzemeyi herkes kullanıyor. Ancak insan sağlığı her şeyin üstündedir. Bu yüzden Serinhisarlı kardeşlerim bizim hakkımıza sahip çıkması gerekiyor. Gelin birkaç şirketin kural tanımaz yöneticileri için geleceğimizi karartmamak, bu işe dur demek ve  geleceğimize çocuklarımıza sahip çıkalım” dedi.
Şengül BOZ 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Serinhisar’da toz isyanı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör