poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

Senatodan tarihe yolculuk

Pamukkale Üniversitesi Senato Üyeleri,  Vali Hasan Karahan ve Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte Türkiye’de en büyük kurumsal kazı olma özelliğini taşıyan Laodikeia antik kentini gezdi. Antik çağ eserlerini yerinde inceleyen heyet, Kazı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek’ten kazı ve restorasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı.

13-03-2019 10:48

UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 12 ay boyunca desteklenecek kazı projesine dahil olan Laodikeia antik kenti, PAÜ Senato Üyelerini ağırladı. Vali Hasan Karahan ve Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte Laodikeia’yı gezen PAÜ Senatosu üyeleri antik kentte sürdürülen kazı ve restorasyon çalışmalarını yerinde gördü. Kentteki kutsal kilise,  Tapınak A, Suriye Caddesi, ticaret merkezleri ve iki amfi tiyatroyu  gezen senato üyeleri adeta Antik Çağ’da yolculuk yaptı. 

PAÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Laodikya Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek,  devam eden kazı çalışmaları senato üyelerine  bilgi aktardı. Şimşek, Antik Çağ’da Anadolu’nun önemli ticaret, sanat ve spor merkezlerinden biri olan Laodikeia’nın inanç turizmi yönüyle de öne çıktığını belirtti. 

Senato üyeleri antik kentte Su Yasası’nın bulunduğu kamu çeşmeleri, tiyatro ve hamamlara su dağıtımı yapılan su dağıtım terminali, Kuzey Kutsal Agorası’nın batı giriş kapısındaki sütunlu galeride mermer blokların konsolları arasında yer alan kavga eden iki horoz kabartmasına yoğun ilgi gösterdi, antik eserleri dikkatle inceledi.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Senatodan tarihe yolculuk
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör