etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Ağustos 2019 Çarşamba

Senatodan tarihe yolculuk

Pamukkale Üniversitesi Senatosu Üyeleri,  Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte antik Stratonikeia kentini gezdi. Senato üyeleri kazı çalışmasını PAÜ’nün yürüttüğü Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi yapılarının bütün olarak korunduğu antik kente hayran kaldı. 

03-05-2019 14:37

Gezi programının ilk durağı Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan Stratonikeia antik kenti oldu. Pamukkale Üniversitesinin kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmalarını  yürüttüğü antik kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt’ün rehberliğinde gezen PAÜ Senatosu üyeleri kenti daha yakından tanıma ve inceleme şansı buldu. Antik kenti senatörlere anlatan Söğüt, yapılan kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları hakkında da bilgi verdi. 

Söğüt, “Anadolu’nun pek çok bölgesinde tarihi yapıları görmek mümkün ancak Stratonikeia’da antik dönemden günümüze yapıların hepsi bir araya toplanmış durumda ve bir elin parmakları gibidir. Stratonikeia yaşayan bir arkeoloji kenti. Bunun bir benzeri yok. Antik dönemden günümüze yapıların bir bütün olarak bu şekilde korunduğu başka bir kent yok. 3500 yıllık tarihinde Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde varlığını devam ettirmiş, bu dönemlere ait yapıların bir arada olduğu bir kent” diye konuştu.

Gezinin ikinci durağı ise Marmaris Taşhan bölgesinde 60 dönüm arazi üzerinde bulunan içlerinde tıbbi aromatik bitkilerin de yetiştirildiği yaklaşık 350 tür bitkiyi barındıran Mustafa Güran’a ait bahçe oldu. Senato üyeleriyle birlikte bahçeyi gezen Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Mustafa Güran’dan yöreye has bahçede yetiştirilen Datça hurması başta olmak üzere bahçede yetiştirilen sakız, Isparta gülü, badem, lavanta, zeytin, ceviz, tarçın, salep, siyah çay, dağ çileği, oğul otu, laden, kekik, keçiboynuzu gibi birçok bitki hakkında bilgi aldı. Gezinin son durağında gün batımında Marmaris’te İçmeler ile Yat Limanı hattını yatla  gezen senatörler sahil boyunca yürüyüş yaparak günü noktaladı. Haber Merkezi 

 

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Senatodan tarihe yolculuk
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör