etiler poyrazoğlu otomotiv

Şehit ve gazi çocukları ile mülteci çocukların resimleri beğeniye sunuldu

Denizli Görsel Sanatlar Derneği’nin İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen projesi kapsamında şehit ve gazi çocukları ile mülteci çocukların resimlerinin yer aldığı sergi törenle açıldı. 

24-06-2019 18:12

Denizli Görsel Sanatlar Derneği tarafından “Her çocuk özeldir” temasıyla hazırlanan proje bir yıl önce başladı. İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen proje iki aşamadan oluştu. Projenin ilk aşamasında savaş nedeniyle Türkiye’ye gelmek zorunda kalan mülteci çocuklarına yönelik 6 ay süren sanat eğitimi verildi. Projenin ikinci altı alında ise şehit ve gazi çocukları benzer bir sanat eğitimine alındı.

Hem mülteci, hem de şehit ve gazi çocuklarının eserleri Ali Rıza Turan Bahadır Sergi Salonu’nda davetlilerin beğenisine sunuldu. Serginin açılışına Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Değirmenci, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, sanat eğitimine katılan çocuklar, aileleri ve davetliler katıldı. Serginin açılışında davetlilere seslenen Denizli Görsel Sanatlar Derneği Başkan Yardımcısı Didar Mercan, projenin ilk aşamasında Suriye, Irak, İran ve Afganistan’dan Türkiye’ye gelmek zorunda kalan çocuklara sanat eğitimi verdiklerini belirterek, “Verdiğimiz eğitimlerin ardından savaş mağduru çocukların psikolojilerinin hızla düzeldiğini gözlemledik. İlk zamanlar savaş ve acı teması üzerinde resimler yapan çocuklar, ilerleyen günlerde artık gülmeye ve bu gülüşlerini resimlere aktarmaya başladılar” dedi.

 Projenin ikinci aşamasında ise ülkenin savunması adına şehit ve  gazi olan askerlerin çocuklarına sanat eğitimi verdiklerini dile getiren  Mercan, “Bu çalışmaların sonunda ortaya çıkan eserleri ortak bir sergi ile sanat sevenlerin beğenisine sunmak istedik” diye konuştu. Konuşmanın ardından Vali Karahan, Değirmenci ve dernek yetkilileri ile çocuklar açılış kurdelesini birlikte kesti. Sergiyi gezen, resimleri inceleyen Vali Karahan, çocuklarla sohbet etti, yaptıkları resimlerle ilgili bilgi aldı.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Şehit ve gazi çocukları ile mülteci çocukların resimleri beğeniye sunuldu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör