poyrazoğlu otomotiv etiler

Seçmen Çakşırı baraj tehdidi altında

Acıpayam İlçesi’nin Karaismailler ve Suçatı Köylerinde yetişen ve baraj çalışmaları nedeniyle tehdit altında olan Seçmen Çakşırı bitkisinin neslini sürdürebilmesi için başlatılan çalışmalara hız verildi. Prof. Dr. Gürkan Semiz, bitki türü için hazırladıkları tür eylem planı hakkındaki detayları paylaştı.

17-10-2018 11:36

Pamukkale Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Seçmen Çakşırı Tür Eylem Planı Çalıştayı’nda, bitki hakkında bilgi verildi. Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Semiz, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Gökhan Şenol ve Öğretim Görevlisi Dr. Volkan Eroğlu; Seçmen Çakşırı için gerçekleştirdikleri tür eylem planı, bitki türünün özellikleri ve hikâyesi hakkında detaylı bilgi verdi.

Seçmen Çakşırı’nın neslinin tehdit altında olduğunu ve sadece Denizli’de yetişen endemik bir bitki türü olduğunun altını çizen Prof. Dr. Gürkan Semiz, bitki türü için hazırladıkları tür eylem planı hakkındaki detayları şu şekilde paylaştı. 

Semiz, ‘‘Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nin Karaismailler ve Suçatı Köyleri arasında yetişen bu bitki türünün önümüzdeki zamanlarda bu alanda yapılacak olan barajın yataklarında sular altında kalacak olup, bitki türünün nesli bu açıdan ciddi tehdit altındadır. Bu sebeple Tarım Orman Bakanlığı V. Bölge Şube Müdürlüğü’nün verdiği destek ile ekimiaozcan-secmenii adı verilen bu türün korunması adına geliştirdiğimiz eylem planı ile bitkinin neslinin tükenmemesi için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Barajın yapılacağı alan muhtemelen sular altında kalacak” dedi.

Nisan ayından bu yana proje çalışmalarını sürdürdüklerini  sözlerine ekleyen Prof. Dr. Gürkan Semiz, “Seçmen Çakşırı bitkisi dünyada sadece Denizli’nin bu bölgesinde yetişen bir tür. Projede Dalaman Çayı’nın kenarındaki vadilerdeki tüm yamaçlarını diğer proje ortaklarımızla birlikte taradık. Bu bitkinin popülasyonunun sadece bu alandaki diğer bölgelerde de yetiştirilebileceği alanlar bulabildik. Bu türü korumak için 2019-2023 yılları arasında sürecek olan 5 yıllık eylem planı ile türün devamını sağlamaya çalışacağız. Hangi faaliyetlerde bulunmalı, hangi paydaşlar bize destek olabilir, hangi kurumlar bu konuda paydaş olabilir gibi konularda çeşitli toplantılar yapmaktayız” dedi. 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Seçmen Çakşırı baraj tehdidi altında
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör