poyrazoğlu otomotiv etiler

Sarıca: Kazanın nedeni yağışlar değil teknik yetersizlik

Çorlu’da meydana gelen tren kazası ile ilgili yazılı açıklama yapan TMMOB Denizli  İKK Sekreteri Mehmet  Sarıca, bölgede yapılan incelemeler sonucunda kazanın yağışlardan değil, teknik yetersizliklerden kaynaklandığının tespit edildiği  belirtti.

12-07-2018 17:50

TMMOB Denizli İKK sekreteri Sarıca, pazar günü Edirne Uzunköprü- İstanbul Halkalı demiryolu hattında meydana gelen ve 24 kişinin yaşamını tren kazasının, yetkililerce yapılan açıklamalarda ileri sürüldüğü gibi yağışlardan değil, teknik eksikliklerden kaynaklandığını söyledi.  Sarıca, “TMMOB tarafından yapılan ilk incelemelere göre, söz konusu facia tren yolu alt yapısının bakım onarım ve yenileme çalışmalarının teknik gerekliliklere uygun olarak gerçekleştirilmemesinden kaynaklandığı, menfez kesiti ve menfezin üzerine yapılan dolgunun yetersizliği bariz bir şekilde anlaşılmaktadır. Bu durum altyapı ve üstyapı çalışmalarında mühendisliğe ve bilimsel teknik gerekliliklere önem verilmediğini açık biçimde göstermektedir” dedi.

Sarıca, kazanın TCDD bünyesinde ilgili denetim kadrosu eksikliğini ve hatta yokluğunu da gözler önüne serdiğini belirterek, “Beş yıl öncesine kadar demiryolu hatlarında görev yapan yol bekçileri uygulamasının ‘maliyet’ gibi bilim ve insanlık dışı bir gerekçeyle kaldırılmış olması, bölgedeki hatta ilişkin güncel durum tespitleri yapılmasını engelleyerek kazaya davetiye çıkarmıştır” dedi.

 “Kazanın asıl nedeni ise bu ve benzeri kamu yararı ve güvenliğini ikinci planda gören politika ve uygulamalardır” diyen Sarıca, yetkililere çağrıda bulunarak,   “Ülkemizde yıllardır izlenen demiryollarının özelleştirilmesi ve kamusal bir hizmet olan demiryolu taşımacılığının ticarileştirilmesi politikaları ile TCDD'nin kurumsal yapısı parçalanmıştır. Bu yaklaşım çerçevesinde personel azaltılmasına gidilmiş ve nitelikli personel kurumdan uzaklaştırılmıştır. Yine bu yaklaşım çerçevesinde kuruma yönelik yatırımlar azaltılmış, lokomotif bakım ve yol bakım atölyeleri de işlevsizleştirilerek küçültülmüştür. Bir kısmı da eleman yetersizliği bahane edilerek kapatılmıştır. Yaşanan facianın yalnızca yağışlara bağlanması bu nedenle sorunludur ve yanlıştır. Bu kazaların gerçek sorumluları demiryollarının bakımını yapmayan, bilimsel uyarılara kulak tıkayan, insan hayatı ile ilgili gerekli yatırımları yapmayan siyasi iradedir” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Sarıca: Kazanın nedeni yağışlar değil teknik yetersizlik
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör