etiler poyrazoğlu otomotiv

Sarı Altın’da adaptasyon üretimi başladı

Pamukkale Üniversitesi Tohum Islahı ve Genetik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde soya fasulyesi üretimi için ön verim ve adaptasyon çalışmalarına başlandı.

13-09-2019 11:32

Yapılan deneme çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Pamukkale Üniversitesi Tohum Islahı ve Genetik Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Elemanı Öğr. Gör. Aliye Yıldırım, “İçerdiği yüksek oranda protein ve yağ ile sarı altın olarak nitelendirilen soyanın ülkemizdeki üretim miktarı tüketimi karşılayamamaktadır. Her yıl ortalama 2,5 milyon ton soya ithal ediliyor. Türkiye’de soya üretiminin yaygınlaştırılması ve genetiği değiştirilmemiş  soya çeşitlerinin geliştirilmesi amacıyla kurulan denemenin sonuçlarına göre soyanın gelecek yıllarda bölgedeki çiftçiler için alternatif bir endüstri bitkisi olup olmayacağının ve ekim nöbetlerine uygunluğunu belirlemeyi amaçlıyoruz. Soya ve soya küspesinin kanatlı hayvan beslenmesinde önemli bir yeri var. Yem ve yağ sanayisi için de soya üretimi gereklidir” dedi. 

Tohum Islahı ve Genetik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Çelik ise, Türkiye’de tohum ıslahı çalışmalarının etkin bir şekilde yapılabilmesi için moleküler ıslah yaklaşımının klasik bitki ıslah yaklaşımına entegre edilmesi gerektiğini vurguladı. Çelik, “Moleküler bitki ıslahı yaklaşımının çeşit geliştirme çalışmalarında kullanılmasının ilk aşaması, bitkilerde moleküler ıslah araç ve yöntemlerinin geliştirilmesini hedeflenen AR-GE çalışmalarının yapılmasıdır. Bu bağlamda, merkez  olarak ayçiçeği ve soya gibi ülkemiz ekonomisi için önemli tarım ürünlerinde moleküler araç ve yöntemlerin geliştirilmesini hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Sarı Altın’da adaptasyon üretimi başladı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör