poyrazoğlu otomotiv
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Sarayköylü kahramanın mezarı bulundu

Milli Mücadele Hareketi’nde düşmanın Denizli’ye girmesini engelleyen Sarayköy’ün önemli kahramanlarından biri olan Adöv Ayşe’nin mezarı bulundu. Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, emekli öğretmen ve yazar Hasan Kallimci tarafından bulunan Milli Mücadele kahramanı Adöv Ayşe’nin mezarının önemli bir miras olduğunu belirtti.  

19-03-2018 17:14
" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

Tarihi araştırmalara göre 15 Mayıs 1919’da Yunanlıların İzmir’i işgal ederek Aydın, Nazilli ve Sarayköy’e doğru ilerlemeleri karşısında Sarayköy Heyet-i Milliyesi zaman kaybetmeden harekete geçmiş, Müftü Ahmet Şükrü Efendi, Sarayköy ve civarında eli silah tutabilen herkesi topladı. Bu girişim sayesinde 24 Mayıs 1919’da toplanan gönüllü kuvvet Menderes Köprüsünü ve havalisini koruyarak, düşmanın ilerlemesini ve Denizli’ye girmesini engellemiştir.

Bu kahramanlık mücadelesinde 21 yaşındaki Adöv Ayşe, akrabası Kara Fatma ve diğer silahlı kadınlarla birlikte kalabalık arasından çıkıp, İngiliz heyetine karşı yürümüş ve tüfeğini kaldırarak, “Efendiler! Sizde insaf yok mu? Nedir bu yaptığınız? Bu Ümmeti Muhammet’e acımıyor musunuz? Bu kudurmuşları üzerimize neden gönderiyorsunuz? Gelecekleri varsa görecekleri de vardır!” demiş. Oradaki konuşmaları Emin Aslan Tokat, İngilizceye çevirmiştir. Konuşmaları dinleyen İngiliz Hover, “Haklısınız! Yunan ordusunun daha fazla ilerlemesine engel olacağız!” sözünü vermek durumunda kalmıştır. Milli mücadelede önemli bir dik başlılık gösteren Adöv Ayşe, 24 Mayıs Milli Mücadele Hareketinin önemli isimleri arasında yerini almıştır.

Tarihe kahramanlığıyla adını yazdıran Adöv Ayşe’nin akrabaları Sarayköy’den göç ettiği için mezarının nerede olduğu bilinmiyordu. Emekli öğretmen ve yazar olan Hasan Kallimci’nin araştırmalarının sonucunda Adöv Ayşe’nin Sarayköy ilçe Mezarlığı’ndaki küçük mezarlık bölümüne defnedildiği tespit edildi. Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş ve Hasan Kallimci, 6 Mayıs 1954’te vefat eden Adöv Ayşe (Ayşe Hancı) mezarını ziyaret ederek dua etti. 

ARAŞTIRMALAR SONUCU MEZAR BULUNDU

Araştırmaları hakkında bilgi veren yazar Hasan Kallimci, “Adöv Ayşe kahramanlık çıkışıyla bilinen Sarayköylü kahraman bir kadınımızdır.  Adöv Ayşe’nin bir  mezarının olduğunu biliyordum. Şükrü Tekin Kaptan’ın araştırmalarında var. Fakat uzun yıllar ne mezarının yeri hakkında ne de akrabasıyla ilgili herhangi bir bilgi sahibi  olamadım. İlçemizde oluşan göçler dolayısıyla Sarayköy’de akrabası kalmamış. Adöv Ayşe’nin, arkadaşım olan Sıtkı Kars’ın ananesinin annesi olduğunu öğrendim. Bu bilgiyi aldıktan sonra mezarının yerini tespit ettim. Artık Milli Mücadele Günümüzde Adöv Ayşe’nin de mezarının başında bir dua okunacak” dedi.

GELECEK NESİLE MİRAS
Tarihi bir ana tanıklık ettiklerini dile getiren Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “Yıllarca kitaplarda şanlı tarihimizin önemli sayfalarından bir tanesi olan Milli Mücadele’nin Sarayköylü kahramanlarından biri olan Adöv Ayşe’yi hep okurduk. İlçemizin yaşayan kültür hazinesi Hasan Kallimci  ve Hakkı Hakan Tok kardeşimizin gayretleriyle Adöv Ayşe olarak bilinen kahramanımız Ayşe Hancı’nın mezarı bulundu. Milli Mücadeleye katılış günümüz olan 24 Mayıs’ta  Sarayköylüler olarak her zaman büyük gurur ve onur duyduğumuz Adöv Ayşe  büyüğümüzü, kahramanımızı anacağız. Gelecek nesillerimizin Sarayköy kahramanlarını tanımaları için önemli bir adım atıldı” diye konuştu.
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Sarayköylü kahramanın mezarı bulundu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör