poyrazoğlu otomotiv etiler
30 Mayıs 2020 Cumartesi

Sarayköy’deki eski Sazak Mahallesi doğa ve fotoğraf tutkunlarının rotasına girdi

Sarayköy ilçesinde 37 yıl önce heyelan nedeniyle boşaltılmak zorunda kalan Eski Sazak Mahallesi, doğa ve fotoğraf tutkunlarının  uğrak yeri oldu. Mahalle Muhtarı Ali Sazak, "Terk edildiği için köyün görünümü dikkati çekiyor. Ziyaretçiler  günden güne artıyor” dedi. 

08-11-2019 18:55

Sarayköy ilçesine bağlı Sazak Mahallesi sakinleri, 1982 yılında heyelan tehlikesinden dolayı yaklaşık 10 kilometre mesafedeki Büyük Menderes Nehri yakınına taşındı.  Sazak Dağı etrafında kurulan eski Sazak’ı istemeden de olsa terk etmek zorunda kalan mahalleli ise anılarını geride bırakarak yeni yaşam alanlarında kendilerine hayat kurdu. 

Zorunlu iskanın yaşandığı mahalle, aradan geçen 37 yılın ardından doğa ve fotoğraf tutkunlarının rotasına girmeye başladı. Yurt içi ve dışından gelen turistler, yaklaşık 1 saatlik yürüyüşün ardından Eski Sazak'a ulaşıyor. Patika yoldan ilerleyen ziyaretçiler, yorucu da olsa bir dönem 60 hanenin bulunduğu 1000 rakımındaki Eski Sazak'a varıyor. Dağın yamacındaki yıkılmış duvarlar, kırık mezar taşları ve yeşile bürünmüş evler ziyaretçilerini karşılıyor. Film platosunu andıran Eski Sazak, manzarasıyla da insanları büyülüyor. 

Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, eski Sazak köyünün eşsiz bir manzaraya sahip olduğunu söyledi. Bölgenin film platolarını aratmadığına işaret eden Özbaş, yerli ve yabancı misafirlerin burayı görmek için Sarayköy'e akın ettiğini belirtti. 

 Sazak Mahallesi Muhtarı Ali Sazak ise eski yerleşim alanındaki boş evlerin doğa ile bir bütün haline geldiğini kaydetti.  Köyün hayalet şehri aratmadığını anlatan Sazak, "1982 yılında meydana gelen deprem sonrası heyelan tehlikesi nedeniyle şimdiki yere taşındık. Terk edildiği için köyün görünümü dikkati çekiyor. Ziyaretçileri ise günden güne artıyor. Eski mahallede boş evler var. Çoğu yıkılsa da bazı evlerin yarısı kalmış durumda. Burasının ismi duyuldukça meraklıları da çoğalıyor. Doğal yapısından dolayı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Burada bulunan kayalıkların içerisinde küçük mağaralarda bulunuyor. Burası şu an turizm bölgesi olarak geçiyor” dedi. AA

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Sarayköy’deki eski Sazak Mahallesi doğa ve fotoğraf tutkunlarının rotasına girdi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör