poyrazoğlu otomotiv etiler
30 Mayıs 2020 Cumartesi

Sarayköy'de TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergisi açıldı

Sarayköy Atatürk Ortaokulunda, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Sergisi  açıldı. Sergide iki öğrencinin tembel insanlar için geliştirdiği robot çöp kovası dikkatleri üzerinde topladı. 

07-11-2019 18:22

Okul bahçesindeki etkinlikte, 90 öğrencinin çeşitli alanlarda öğretmenleriyle birlikte geliştirdiği  30 proje sergilendi. Sergiyi gezen ziyaretçiler, fuardaki projeleri inceledi. Öğrenciler, fuarı gezen davetlilere projeleri hakkında bilgi verdi. Sergide 14 yaşındaki Hasan Yılmaz ve Ahmet Sinan Cirit'in yaptığı "Tembel Teneke" isimli robot ilgi odağı oldu.

Öğrencilerden Hasan Yılmaz, robotun bluetooth özelliği ve android işletim sistemine sahip cep telefonu ile kumanda edilebildiğini söyledi. Robotu 2 aylık bir sürede yaptıklarını belirten Yılmaz, "Bu projemizde teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte insanların tembelleştiğini konu aldık. Tembelliği ve teknolojiyi birleştirerek böyle bir robot yapmaya karar verdik. Bluetooth cihazı ile kontrol edilebilen çöp kovası yaptık. Akıllı telefonlar hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Bluetooth bağlantısı yoluyla çöp tenekesini yanımıza getiriyoruz. Önündeki sensöre de atacağımız çöpü göstererek çöp tenekesi kapağının otomatik açılmasını sağlıyoruz. Bu proje sadece üşengeç olan insanlar için değil, engelli insanların kullanımı için de kolaylık sağlayacağını düşünüyoruz” dedi. 

Etkinliğe Sarayköy Kaymakamı Fatih Akkaya, Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Akhan, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 7 Kasım’a kadar devam edecek olan fuarda Tembel Teneke, Elektriksiz Ev Projesi, Taneciklik Karbon Mu?-Karbon Mu, Yer Elması Ununun Ekmeğin Bayatlama ve Küflenme Süresine Etkisi, Yataktan Kaldıran Alarm projeleri yoğun ilgi gördü.

AA

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Sarayköy'de TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergisi açıldı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör