poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Sarayköy’de atık ilaçlar çevreyi kirletmeyecek

Sarayköy Kaymakamlığı, Sarayköy Belediyesi ve  İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün birlikte hayata geçirdiği Atık İlaçlarla Geleceğimizi Zehirlemeyin projesiyle bir ton atık ilaç toplanması hedefleniyor.

13-07-2018 16:51

Koordinatörlüğünü Sarayköy İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün üstlendiği ve Sarayköy Kaymakamlığı ile Belediyesi’nin ortaklığında yürütülen,  “Atık İlaçlarla Geleceğimizi Zehirlemeyelim” projesi, Türkiye’de bir ilk olacak. Projenin tanıtım toplantısı Sarayköy Hükümet Konağı’nda  Kaymakam Fatih Akkaya, Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Hakan Çabuk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Akhan, Çevre Sağlık Teknisyeni Süleyman Keskin, Serbest Eczacı Selahattin Özçiftçi’nin katılımıyla yapıldı. 

Hedef, bir ton ilaç toplamak

Proje hakkında konuşan Kaymakam Akkaya, “Uzun süre atık ilaçlar üzerinde düşündüğümüz bir proje vardı. Önce insan sağlığına sonra çevreye bunlar kadar da önemli olan ülke bütçesine zararlar veren ilaç tüketim kültürümüz var. İlaç tüketimimizde büyük sıkıntılar yaşadığımızı düşünüyoruz. Bu hem bizim bütçemize, sağlığımıza hatta çevremize zarar veriyor. Bunun önüne geçmek için de 30 bin nüfuslu ilçemizde biz böyle bir kampanya başlatmayı uygun gördük.  İlaçları artık gereksiz almamayı, gereksiz kullanmamayı öğreneceğiz. Gereksiz alındıysa da bunların çevreye zararı olmadan profesyonel bir yöntemle bu ilaçları biz toplayacağız ve imha merkezlerimize göndereceğiz. Bir ton ilaç toplamayı hedefliyoruz” dedi.  

“Kullanılmayan ilaçlar sağlığımıza, çevremize zarar veriyor”

Projeyi yazan Sağlık İlçe Müdürü Dr. Hakan Çabuk ise, “Çöpe atılan ilaçlar toprağa, suya karışıyor, toprak ve sudan bize içme suyu, yediğimiz ürünlerle veya bunları hayvanlar yiyor, hayvansal besinlerle bunları biz tekrar geri alıyoruz ve kısır bir döngünün içerisine giriyoruz. Projeyle ilaçların suya, toprağa karışmasını önleyerek önümüzdeki 30 yılı kurtarmaya çalışıyoruz. Sağlıklı bir nesil yetişmesini istiyoruz. Bunu da kendimize bir borç olarak görüyoruz” diye konuştu. Proje kapsamında hazırlanan atık ilaç kutuları eczanelere, sağlık evlerine, aile sağlık merkezilerine ve İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne konulacak, eğitim çalışmalarıyla ilaçların bu kutulara atılması sağlanacak.
Haber Merkezi 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Sarayköy’de atık ilaçlar çevreyi kirletmeyecek
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör