poyrazoğlu otomotiv etiler

Saray aşkına doğa katlediliyor

Muğla’nın Marmaris ilçesi Okluk Koyu'nda yapımı devam eden 300 odalı yazlık konut  inşaat alanının 20 hektardan 65 hektara çıkarılmasına tepki gösteren  Doğa Haklarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, iktidarın doğal sit alanlarını rant alanlarına dönüştürdüğünü ileri sürdü.

13-04-2018 16:39

Doğa Halklarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde bulunan doğal sit alanı olarak koruma altına alınan Okluk Koyu’na yazlık saray için art arda plan değişiklikleri yapılmaktadır. Daha önce statü değişikliği ile “kamu hizmet alanı” yapılan koyda 500 metrelik kıyı koruma kuşağı orman alanının içinde kalması nedeniyle davalar açılmış ve hukuki süreç halen devam etmektedir. Saray inşaatının durdurulması riskini göze alamayan doğa talancısı zihniyet tarafından, yeni bir karar ile kıyı koruma kuşağı tanımlanarak, alanın sit derecesi düşürülmektedir” dedi. 

“Rantın önü açılıyor”
Bakanlar Kurulu Kararı ile Muğla'nın Akyaka, Turunç, Akbük gibi koylarının  yer aldığı Gökova Körfezi'ndeki sit alanlarının daraltılarak imara açıldığını dikkat çeken Karaca, “Birinci derecede doğal sit alanı olan bu kıyılarda Büyükşehir Belediyesinin itirazlarına rağmen yapılaşmanın önü açılarak, doğaya geri dönülmesi mümkün olmayacak ihanetin kapıları aralanmıştır. Yapılan plan değişikliği ile Okluk Koyu ve kıyıları inşaat talanına saray için kurban edilmekte, Bakanlar Kurulu kararı ile Gökova Körfezi ranta teslim edilmektedir. Yapılan tüm bu düzenlemeler doğal sit alanlarının iktidarın rant alanlarına dönüşmesinin önünü açmaktadır. Doğa hiçbir makamın hoyratça kullanacağı değerler değildir! Gelecek nesillere korunarak bırakılması gereken varlığımız ve yaşam alanımızdır. İflas eden ekonomi, doğa talanı ile düzeltilemez. Ekonomi ve kalkınma stratejisi adı altında çıkar, rant ve talan üzerine kurulu politikalar kabul edilemez” diye konuştu.

Haber Merkezi 
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Saray aşkına doğa katlediliyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör