etiler poyrazoğlu otomotiv

Sancar’dan ithal ayçiçeği tepkisi 

Ucuz teknolojisi ile çok sayıda sektörde sıkıntı yaşatan Çin, kuruyemiş sektörünü de vurdu. Sadece 2018 yılında 50 bin ton ayçiçeği ithal edildiğini belirten CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, “Bu akıl almaz bir durum” dedi. 

15-09-2018 10:57

Kuruyemiş sektöründe üretim maliyetleri düşürülmez ve üretim teşvik edilmezse ülke ekonomisi bundan büyük zarar göreceğini belirten Denizli Milletvekili Teoman Sancar,  “Türkiye’de yıllık 2,5 milyon ton ayçiçeği tüketiminin 1 milyon tonu ithal ürünlerden oluşuyor. Bu akıl almaz bir durum" dedi. 

Ayçiçeği üreticilerini ziyaret eden CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, “Türkiye’de çerezlik ay çekirdeği üretiminin başkenti Denizli.  Denizli ilinde bile Çin çekirdeği tezgahlarda. Sadece 2018 yılında 50 bin ton ayçiçeği ithal etmişiz, çiftçi ürettiği çekirdeği kime satacak?” ifadesini kullandı.

Sektörün büyük sıkıntılar içinde olduğunu kaydeden CHP’li Sancar sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuruyemiş sektöründe üretim maliyetleri düşürülmez ve üretim teşvik edilmezse ülke ekonomisi bundan büyük zarar görecek ve yerli üretimin durma noktasına gelecek. İthal ürünlere düşük vergi uygulaması sektörü yerle bir etti. Denizli’nin Çivril ilçesi en fazla üretimin yapıldığı bölge. Burada bile Çin malı ürünler tezgahlarda. Geçen sene 5,2 TL’den ay çekirdeği satan üretici, bu sene Çin’in 2 TL’ye ürün satmasından dolayı 3,5 TL’ye bile alıcı bulmaya zorlanıyor.  Çin ürünü ay çekirdeğinin yanı sıra bir de ham yağ ithalatı var. Çifti başını iki elinin arasına almış ve kara kara düşünüyor. Yakında ürün yetiştiremeyecek noktaya gelecek. Ne yazık ki her alanda dışa bağımlılık artıyor. Alın terinin, emeğinin hakkını alamayan çiftçi de topraklarını ekmekten vazgeçerek üretimden uzaklaşıyor. Kimsenin bu ülkeye bu kötülüğü yapmaya hakkı yok.”

Haber Merkezi 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Sancar’dan ithal ayçiçeği tepkisi 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör