poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Sancar, “Bu yasa OHAL’i kalıcı hale getirme yasasıdır”

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar 20 Temmuz 2016’da getirilen ve 7 kez uzatılan Olağan Üstü Hal uygulamasının,  TBMM’nin yönetimi ve komisyonlarının seçimi yapıldıktan sonra meclise sunulması beklenen 100 maddelik yasal düzenleme ile kalıcı hale getirilmek istendiğini ileri sürdü. 

13-07-2018 15:50

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, 20 Temmuz 2016'da getirilen ve 7 kez uzatılan OHAL uygulamasının, 15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yılında kalkacağını hatırlatarak, “ Ancak OHAL bitince anayasaya göre OHAL kapsamında yapılan düzenlemelerin bir kısmı da yürürlükten kalkmış olacak. Yaklaşık 100 maddelik yasal düzenlemenin, TBMM’nin yönetimi ve komisyonlarının seçimi yapıldıktan sonra gündeme geleceği yönünde duyumlar aldıklarını söyleyen CHP Denizli Milletvekili H.Teoman Sancar, “OHAL rejimi bir darbe dönemi uygulamasıdır ve Türkiye’de baş gösteren tüm kronik sorunların ana nedenidir. OHAL’i bitirdik diye övünenler ne yazık ki bugün KHK’larla ülkeyi yönetecek duruma gelmişlerdir” dedi.  

“Ülkeyi keyfi biçimde yönetmek istiyorlar”

Birkaç yıl öncesine kadar ağızlarından ‘ileri demokrasi’ söylemini düşürmeyenler bugün anayasanın, hukukun ayaklar altına alındığı OHAL düzenine sımsıkı sarıldığını da söyleyen Sancar,“AKP hükümeti 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağını ortaya çıkarmak için hiçbir adım atmadı. Hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkelerini yerle bir ettiler. OHAL’i yaşamın her alanına müdahale etmenin aracı haline getirdiler. Parlamentoyu işlevsiz hale getirip, anayasayı askıya aldılar. Şimdi ise yasal bir kılıfla OHAL’i kalıcı hale getirmek istiyorlar. Ekonomiyi ‘uçuracağız’ dediler gerçekten de uçurdular. Doların, altının durumu ortada. Artan işsizlik ve hayat pahalılığı toplumu tüm hücresine kadar sarmış durumda” diye konuştu. 

Haber Merkezi 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Sancar, “Bu yasa OHAL’i kalıcı hale getirme yasasıdır”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör