etiler poyrazoğlu otomotiv
16 Eylül 2019 Pazartesi

Sanayiciyi üzen rakam

Türkiye İstatistik Kurumu, şubat ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Yüzde 5,1’lik azalma  görmeyi arzu ettiğimiz bir rakam değil” değerlendirmesini yaptı. 

17-04-2019 11:15

TÜİK’in açıkladığı verilere göre takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Şubat’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise Şubat’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 1,3 artış gösterdi. Sanayi üretim endeksi sonuçlarını değerlendiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Sanayi üretimi bizim için çok önemli çünkü sanayi üretiminin çıktısında; ihracat var, ithalat var, istihdam var ve hepsinin de çıktısı Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH)’ya giriyor. Sanayi üretimi, aylık ve yıllık bazda takip ettiğimiz verilerin içerisinde bana göre en önemlisi çünkü üretmeden hiçbir şey olmuyor. GSMH’yı etkileyen tüm bu konular da sanayi üretim endeksi rakamlarının içerisinden çıkıyor. Bunlara yıllık bazda baktığımızda hala yüzde 5,1 eksi görüyoruz.  Bu da yıllık bazda sanayi üretimi darlığının devam ettiğini ve sıkıntı olduğunu gösteriyor” dedi.

“Yüzde 5,1’lik azalma  görmeyi arzu ettiğimiz bir rakam değil” diyen Keçeci.  “Önceki aya göre sanayi üretiminde yüzde  1,3’lük bir artış görüyoruz. Bu da bence bir dönüşüm olduğunun göstergesi.  Bu aydan sonra gelen takip eden aylarda bizim bölgemizde özellikle tekstil sektöründe önemli bağlantılar olduğunu ifade etmek isterim. Çünkü özellikle geçen seneden beri yaşadığımız sıkıntıların, sanayide yara açtığı muhakkak. Dolayısıyla son zamanlarda özellikle sanayi üretimini eksilten en önemli faktörlerden birisi olan iç piyasadaki daralmayı da unutmamak lazım. Özellikle hükümetin, siyasi iktidarın KGF ile iç piyasadaki hareketi sağlamaya çalışması, KOBİ niteliğindeki şirketlerimizin de bir aksiyon alması ile önümüzdeki aylarda sanayi üretimde bir artış görebileceğimizi düşünüyorum. Böylelikle üretime endekslendiğimiz ve her şeyimiz üretime bağlı olduğu için bu konuda hep birlikte sanayi üretiminin daha iyi yerlere gelmesi için çabalamalıyız” diye konuştu.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Sanayiciyi üzen rakam
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör