etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

Samanlıkla, gökdelene aynı gözetim ve kontrol

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bir tebliğle kırsalda yaşayan bir kişinin yaptığı ev ya da samanlık ile büyükşehirlerde yapılan 100-150 katlık gökdelen inşaatları aynı kontrollerden geçirilecek. Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetimi, tebliğe tepki göstererek,”Mühendislik hizmetlerinin yürütülmesi neredeyse imkânsız hale getirilmiş durumda” açıklamasını yaptı.

14-01-2019 10:19

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Kapsamında Yapılacak Tasarım Gözetimi ve Kontrolü Hizmetlerine Dair Tebliğ, Jeoloji Mühendisleri Odası’nın tepkisine neden oldu. JMO Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, tebliğe göre kırsal kesimde yaşayan bir yurttaşın yapacağı tek katlı konut veya samanlık yapısı ile İstanbul  Şişli’de yapılacak 100-150 katlı gökdelen inşaatının gözetim ve kontrolünde aynı esasların uygulanacağı belirtildi.

Yayımlanan tebliğ ile yapılarda mühendislik hizmetlerinin yürütülmesi neredeyse imkânsız hale getirilmiş olduğu belirtilen açıklamada, “Anayasamıza göre en temel insan haklarından olan, yurttaşlarımızın barınma ihtiyaçlarını karşılanması olanaksız hale getirilmiştir. Yapılan bu düzenleme ile; 3194 sayılı İmar Kanunu ve 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu yok sayılmış, kırsal ve kentsel dar gelirli yurttaşlarımızın barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla yapacakları tek katlı basit mühendislik yapıları ile 100-150 katlı yapıların “gözetim ve kontrolü” hizmetlerinin aynı esaslara göre yapılacağı düzenlenmiştir. Yapılan düzenleme ile dar gelirli yurttaşlarımızın mühendislik hizmeti alması olanaksız hale getirilmiş, bazı deprem istismarcılarına rant aktarma amacı taşıyan düzenlemeler yapılmıştır. 18. 03.2018 tarihinde yayınlanan “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği”nin çıktığı günden bu yana başta İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi çok sayıda kurum ve kuruluş odamız tarafından yazılı olarak uyarılmasına rağmen, uyarılarımız göz ardı edilmiştir” denildi. 

Jeoloji Mühendisleri Odası yönetimi, düzenlemenin dar gelirli vatandaşların mühendislik hizmetlerine erişimini olanaksız hale getireceğini vurgulayarak, “ Başta kırsal kesimde yaşayan yurttaşlarımız olmak üzere kaçak yapı yapılmasına yönelmeyi artıracak, bu da önümüzdeki yıllarda olası bir depremde daha büyük yıkımların ve can kayıplarının yaşanmasına neden olabilecektir. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, tüm ilgili kurumları ve kamuoyunu bir kez daha uyarıyoruz. ZF zemin üzerine oturan Van-Erçiş-Çelebibağ Mahallesinde tek katlı konut inşa eden bir yurttaşımızın yapacağı yapının gözetim ve kontrolü ile İstanbul Şişli’de yapılacak 100-150 katlı bir yapının gözetim ve kontrol aynı mühendislik kıstaslarına bağlanmıştır. Bu akıl almaz düzenlemenin bir ana önce durdurularak yürürlükten kaldırılmasını, sorunlara ortak değerler çerçevesinde çözümler üretilmesini diliyoruz” çağrısını yaptı. 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Samanlıkla, gökdelene aynı gözetim ve kontrol
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör