poyrazoğlu otomotiv etiler

“Sağlıkta vatandaşlık hakkı anlayışını getiriyoruz”

CHP Denizli Milletvekili Adayı Kazım Arslan, Denizli'deki seçim çalışmaları kapsamında ziyaret ettiği hastanelerde CHP'nin sağlık politikasını açıkladı. Arslan, sağlıkta müşteri değil vatandaşlık hakkı anlayışını getiriyoruz” dedi.

11-06-2018 14:41

CHP Denizli Milletvekili ve 27.Dönem milletvekili adayı Kazım Arslan, seçim çalışmaları kapsamında hastaneleri ziyaret etti.  Hastanelerde hasta ve hasta yakınlarıyla buluşan Arslan, partisinin sağlık politikaları hakkında da açıklamalarda bulundu.  Sağlık hizmetlerinin ücretsiz olacağını ve hizmet katılım payı alınmayacağını söyleyen Arslan, Sağlık vatandaşların GSS borçlarının tamamını sileceklerini açıkladı.  Kişi başına düşen sağlık personeli sayısını kademeli olarak AB ülkeleri düzeyine çıkarılacağını, hekim ve sağlık personeli dağılımındaki bölgelerarası eşitsizlikleri gidereceklerini belirten Arslan, “Her annenin ihtiyacı olan vitaminleri ücretsiz sağlayacağız. Sağlıklı bir nesil sağlıklı beslenmeden geçer. Bütün doğumların, her yerde ücretsiz ve sağlık personeli yardımıyla gerçekleşmesini temin edeceğiz. Doğumlarda alınan tüm fark ücretlerini kaldıracağız. Aile planlamasına erişimin önündeki engeller kaldıracak, bu hizmetleri isteyen herkese ücretsiz sunacağız” dedi.

Temiz içme suyu projesi geliyor

“Bilimsel olarak yararı kanıtlanmamış, halk sağlığını olumsuz etkileyen tedavi yöntemlerinin uygulanmasının önüne geçeceğiz” diyen Arslan,  yurttaşların yaşadıkları yerlere en yakın noktada, yaş gruplarına göre düzenli sağlık kontrolleri ve erken tanı testlerinin de yapılacağının altını çizdi. Arslan,”  Tüm evlere musluklardan sağlıklı ve içilebilir su verilmesini sağlayacağız. Ücretsiz periyodik aşılamada gerçekleşme oranını yüzde 100’e ulaştıracağız” diye konuştu. 

Şehir Hastaneleri,  üniversite hastanelerine dönüşecek

Arslan, şehir hastanelerinin üniversite hastanelerine dönüştürüleceğini de vurgulayarak, “Biz, Şehir Hastanelerini üniversite hastanelerine dönüştüreceğiz ve uzun süreli tedavi gerektiren kronik hastalıklarda sağlık hizmetlerini bu hastanelerde vereceğiz. Oysa onlar Hazine garantili şehir hastanesi projelerine 2018 yılı bütçesinden 2.6 milyar TL ödemeye kalkıyor, yazıktır” dedi.  Arslan  “Kaç hasta baktın” anlayışına dayanan ve körelmiş performans sistemini değiştirip niteliğe bakılacağını söyledi. Arslan ayrıca, sağlık emekçilerinin maaşının da katlanacağını, hemşirelere 3600 ek gösterge verileceğini açıkladı.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Sağlıkta vatandaşlık hakkı anlayışını getiriyoruz”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör