poyrazoğlu otomotiv etiler

Sağlığına pil tedavisiyle kavuştu

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde 53 yaşındaki Kaniye Küsek, yaşamını olumsuz yönde ve ciddi etkileyen dışkı tutama yakınmasından Prof.Dr.Ercan Lütfi Gürses tarafından uygulanan pil tedavisi ile kurtularak sağlığına kavuştu. 

03-08-2018 17:03

Denizlili ev kadını 53 yaşındaki Kaniye Küsek, omurga hasarına bağlı olarak dışkı tutamama şikayetiyle Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne başvurdu. Algoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Lütfi Gürses, tarafından muayenesi yapılan Kaniye Küsek’e pil tedavisi uygulandı. Yapılan uygulama hakkında bilgi veren Algoloji Kliniği Başkanı Prof.Dr. Ercan Lütfi Gürses, “Travma sonrası gelişen omurga hasarına bağlı dışkı tutamama yakınması başlayan 53 yaşındaki hastamız bugüne kadar uygulanan tedavi yöntemlerinden yarar görmemişti. Algoloji kliniğimize başvurusunun ardından yaptığımız incelemeler sonrasında, hastamıza sakral sinir stimülasyonu (pil tedavisi) uygulamaya karar verdik. Tedavinin ilk aşamasını oluşturan test döneminde hastamızın yakınması tamamen ortadan kalktı. Bunun üzerine hastamıza kalıcı pil yerleştirdik. Pil tedavisi ardından eski hayat konforuna ulaşan hastamız, şimdi daha sağlıklı ve mutlu” dedi. 

Sağlığına kavuşan ev hanımı Kaniye Küsek, sağlığına kavuştuğu için doktoruna ve hastane yönetimine teşekkür etti. Prof.Dr. Ercan Lütfi Gürses, tıbbi literatürde Fetal İnkontinans olarak adlandırılan dışkı tutamamanın, barsak fonksiyon bozukluğu sonucu ortaya çıkan dışkılama hissinin olmaması, hissettiği halde dışkısını tutamama veya sürekli kabızlık durumu olduğunu, kişinin sosyal yaşamını son derece olumsuz etkileyen önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirtti. 

Sorunun tedavisinde destek ve beslenmenin düzenlenmesi, ilaçlar, biofeedback tedavileri, fizik tedavi ve farklı ameliyat yöntemleri  bulunduğunu  ancak uygulanan tüm tedavi yöntemlerine rağmen hasta, bu sorunla yaşamak zorunda da kalabildiğini belirten Gürses, “Sakral sinir stimülasyonu, sakral sinirlerin elektriksel olarak uyarılması esasına dayanan bir tedavi yöntemidir. Pelvis bölgesinde bulunan organ ve kaslar dışkı ve idrar kontrolünü sağlar. Sakral sinir stimülasyonu, bu hastalarda son derece başarılı ve etkili bir tedavi yöntemidir. Tedavi, iki aşamada gerçekleştirilir. İlk aşama test sürecidir. Bu aşamada hastanın yakınmalarında yüzde 50’den fazla düzelme sağlandığı görülürse, ikinci aşamada kalıcı pil yerleştirilerek tedavi tamamlanmaktadır. Dışkı ve idrar kaçırma tedavisinde çığır açan bu modern tedavi yöntemini  Algoloji Kliniğimizde uyguluyoruz” dedi.
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Sağlığına pil tedavisiyle kavuştu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör