poyrazoğlu otomotiv etiler

Rusya seçimlerine Denizlili gözlemci

Rusya’da seçmenler dün sandık başına gitti, Putin rekor bir oyla yeniden devlet başkanı seçildi. Seçimleri izlemek adına Türkiye’den görevlendirilen 3 gözlemciden biri Denizlili. Tanınmış siyasetçi Beyhan Aslan’ın akademisyen oğlu Mustafa Çağatay Aslan, Rusya seçimlerinin gözlemcisi oldu.

20-03-2018 16:28

Rusya dün tarihi anlarından birini yaşadı, seçmen sandık başına gitti ve devlet başkanını belirledi. Devlet Başkanı Vladimir Putin, oyların yüzde 76.67’sini aldı ve koltuğunu korudu.

Türkiye’den 3 gözlemci
Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üyesi olan ülkelerdeki seçimleri, yine üye ülkelerden belirlenen gözlemciler tarafından denetliyor. Rusya’da gerçekleştirilen seçimleri de AGİT ciddi bir şekilde mercek altına aldı. AGİT, Rusya seçimleri öncesinde Türkiye’den de gözlemci talebinde bulundu. Dışişleri Bakanlığı koordinasyonunda, bilgi, tecrübe ve dile hakimiyet kriterleri baz alınarak, Türkiye’den 3 isim belirlendi ve AGİT’e bildirildi.

Gözlemcilerin biri Denizlili AGİT ile Dışişleri Bakanlığı tarafından Rusya seçimleri için belirlenen 3 isimden biri Denizlili. Denizli’nin tanınmış siyasetçilerinden, eski milletvekili Beyhan Aslan’ın akademisyen oğlu Mustafa Çağatay Aslan, Rusya seçimlerini Rostov’da izledi.

Aslan’ın ilk görevi
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde görev yapan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çağatay Aslan, Rostov’da seçimlerin demokratik olup olmadığını, seçmenlere baskı yapılıp yapılmadığını izledi. Seçimlerin şeffaf, özgür ve adil bir şekilde yapılıp yapılmadığını gözlemleyen Mustafa Çağatay Aslan, seçimlerin tamamlanmasının ardından, izlenimlerini rapor haline getirecek. 
Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Rusya seçimlerine Denizlili gözlemci
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör